Zamanı verimli kullanabilmek için 2 tüyo

zaman

Hayatımızda en önemli kavramlardan birisidir zaman. Aynı zamanda önemini bilmemize rağmen önemsemediğimiz ve hor kullandığımız değerimiz. Zamanın telafisi olmadığını biliyoruz, geçti mi geçiyor, bir daha geri getirmek ne mümkün. Hep peşinden koşuyoruz, sürekli şikayetleniyoruz, bir türlü yetmediğini düşünüyoruz. Ama çok yanılıyoruz. Verimli ve etkili bir şekilde kullandığımızda nasıl dolu dolu geçeceğinin ve boşa harcanmaması gerektiğinin maalesef farkına varamıyoruz. Eğer bu yazıyı okuyorsanız şanslı sayılırsınız. Çünkü siz zamanınızı dolu dolu kullanmanız gerektiğinin farkına varan insanlardansınız ve bunun yollarını aramaya çoktan başlamışsınız. Biz de zamanınızın kıymetini çok iyi biliyoruz ve lafı dolandırmadan size zamanınızı doğru kullanmanız için tüyolar veriyoruz.

İşte zamanı verimli kullanabilmek için 2 tüyo;

  • Zamanınızı genişletebilmenin ilk yolu elbette planlı olmaktan geçiyor. Darmadağın yaşamak yerine yapacağınız her işi bir güne ve saate planlamanız aynı zamanda kafanızın da daha rahat olmasına yardımcı olacaktır. Yapmak istediğiniz birçok şey varsa ve yapmaya zamanınız olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Şimdi oturun ve yapmak istediklerinizi sırayla yazın. Mesela haftalık bir program yapın kendinize. Yapmak istediklerinizi sıralayın ve hangi gün ve saatte yapmanın en doğru olduğunu belirleyin. Yapacaklarınızı haftaya eşit olarak yaymaya çalışın ki üst üste gelip sizi zorlamasın. Daha sonra haftalık planınızı elinize alın ve kararlı olun. Ne olursa olsun tembellik edip veya başka bahaneler uydurup planınızdan vazgeçmeyin. Dediğiniz saatte istediğinizi yapın ve onu geride bırakarak bir sonraki hedefi düşünün. Birkaç haftadan sonra bunun sizde alışkanlık olduğunu göreceksiniz ve farkında olmadan planlı bir yaşama adım atmış olacaksınız. Böylelikle hayatınızın kargaşasından sıyrılarak arta kalan zamanlarınızı doldurmak için yeni planlar yapacaksınız.
  • Odaklanma zaman genişletebilmenin ve verimli olabilmenin diğer kuralıdır. Odaklanmadan kastımız ise tam olarak şudur; planladığınız ve yapılması gereken işlerinize tam olarak odaklanın ki, kısa sürede sonuçlansın ve zamanınız size kalsın. Dikkat dağınıklığı ve adapte sorunu ile birlikte bir işi tamamlamanız fazla zamanınızı alacaktır. Odaklanarak bir saatte bitirebileceğiniz iş için odaklanamadığınız takdirde tüm gününüzü harcayabilirsiniz. Bahse gireriz haftalık planınızda her aktiviteye çok iyi odaklandığınızda tüm hafta yapacağınız işi bir günde dahi bitirebilirsiniz. Karar sizin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir