Zaman Tünelinde Barbie Serüveni

Kız çocuklarına ‘Oyuncak’ denilince akıllarına ilk gelen şey oyuncak bebek olur. Hatta oyuncak bebek kavramını biraz daha daraltacak olursak Barbie Bebekler liste başı olmaya her an her zaman hazırdırlar öyle değil mi?

Barbie

Oyuncak dünyasının adeta kraliçesi olan Barbie Bebek, aslına bakarsanız yarım asrı aşkın zamandır kız çocuklarının en yakın arkadaşı olma geleneğini hiç bozmadan devam ettiriyor.  Kızlar ona sırlarını anlatıyor, kimi zaman arkadaşı oluyor kimi zaman da anneleriymiş gibi davranıyor.

Barbie bebeğini beslemek, onunla uyumak, saçlarını taramak hatta gittikleri her yere onu da beraberinde götürmek onların uçsuz bucaksız, rengârenk hayal dünyalarının en masum ve en samimi yönlerini de gün yüzüne çıkartmış oluyor.

Bazen Bir Doktor Bazen de Kozmik Prenses

 

Barbie 2

Kız çocuklarının daha küçük yaşlarda annelerini taklit etmeleri, bazen makyaj yapmaları hatta onlar gibi giyinmeye çalışmaları Barbie bebeğe olan düşkünlüklerinin nedenini açıklamak için yeterince geçerli bir sebep olsa gerek. Çünkü Barbie, diğer oyuncak bebekler ile kıyaslandığında Barbie, küçük bir bebeğin değil aksine yetişkin bir genç kızın model hali…

Ayrıca hayatın rutin akışı içerisinde karşımıza çıkan tüm mesleklerle de çocukların sevgisini kazanmayı başaran Barbie, bazen bir doktor, öğretmen hatta bir pilot ya da aşçı olarak karşımıza çıkarken bazen de yetişkinlerin bile hayallerini süsleyen muhteşem bir prenses olarak karşımıza çıkıveriyor. Tıpkı son filmi Barbie Uzay Macerası (Barbie Starlight Adventure) yıldızları kurtarmak için galaksiye çıkan büyüleyici güzellikte bir Kozmik Prenses olduğu gibi…

Barbie Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk olarak 19589 yılında Amerikalı iş kadını Ruth Handler’ın kızı Barbara’nın oyuncak bebeklerle oynamaktan sıkılmasını fark etmesiyle ortaya çıkan Barbie bebek, o güne kadar emsali bulunmayan bir oyuncak çeşidi olmasına rağmen gereken ilgiyi görmez. Tasarladığı oyuncağa kızı Barbara’nın adından esinlenerek Barbie adını veren genç iş kadını, kendi tasarımı olan oyuncak bebeğini kabul ettirmek için yıllarca çabalar ve nihayet Barbie 1990’lı yılların başında hak ettiği üne kavuşur. İlk olarak yalnızca manken olarak üretilse de zaman içerisinde çeşitli meslek gruplarına uyarlanır, rengârenk, model model ayakkabıları, elbiseleri piyasaya sürülür ve yan ürün olarak adlandırılan çantaları, kırtasiye malzemeleri, yatak örtüleri vs. ile artık her kız çocuğun vazgeçilmezi haline gelmeyi başarır. Hatta Barbie oyuncak grubunun içerisinde en çok ilgiyi görenler arasında, Barbie’nin dünyasını çocuklarla buluşturan Barbie Evi, Barbie’nin Mutfağı ya da Barbie’nin Banyosu gibi Barbie Oyun Setleri gelir.

Barbie’nin eğlenceli ve capcanlı tasarımları ile kızların dünyası her zaman rengârenk kalacak…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir