Yürüyüşün 7 harika yararı

yuruyus

Vücudunuzu zinde tutmaya ve kilo vermeye yarayan yürüyüşün insan sağlığına pek çok faydası vardır. Her gün yarım saat veya 1 saat yürüyerek hem bedeninize hem de ruhunuza iyilik yapabilirsiniz. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’ya göre yürümenin önemli faydaları var. Biz de bunları sizin için bir araya getirdik.

Yürümek yaşam ömrünü uzatır
8000 erkek üzerinde yapılan ‘Honolulu Kalp Çalışması’nda’ günde 2 mil yürüyen kişilerin diğer bireylere oranla daha uzun yaşayacakları belirlenmiştir. Farklı çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Böylece düzenli yürüyüş yaptığınız takdirde daha uzun ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Yürüyüş kilo almayı önler
Colorado Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nin İnsan Beslenmesi Merkezi’nden Dr. James O. Hill tarafından yapılan bir çalışmaya göre; her gün 2000 adım atmak kilo almayı önlüyor. Ne kadar çok yürürseniz o kadar kilo alma ihtimaliniz azalıyor. Siz siz olun günlük aktivitelerinize daha fazla yürüyüş ekleyin.

Kanser riskini azaltır
Uzmanlara göre egzersiz ve yürüyüşün meme ve kolon kanseri riskini azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca tedavi sürecinde olan kanser hastaları için de yararlıdır, onların daha çabuk iyileşmelerini sağlarken hayatta kalma sürelerini de uzatır.

Yürümek zihninizi açar
The National Council on Aging tarafından yapılan bir çalışmaya göre, günde 45 dakika yürümek 60 yaş üstündeki kişilerin düşünme yeteneğini arttırmaktadır. Çalışmada katılımcılar ilk olarak 15 dakika yürüyüp ardından daha fazla süreyle daha hızlı bir performans gerçekleştirmişlerdir. Bu yürüyüş programının zihni kuvvetlendirdiği görülmüştür.

Kilo vermenizi sağlar
Kilo verme programlarında önemli bir yere sahip olan yürüyüş, kaslarınızı kuvvetlendirmek ve yağları yakmak için basit bir yöntemdir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırdığı da bilinen bir gerçektir. Ancak kilo vermek için yürüyüşün yanında yediklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Uzun vadede, başarılı bir şekilde kilo veren kişilerin çoğuna baktığımızda, neredeyse hepsinin bol bol yürüyüş yaptığı veya egzersiz programı uyguladığı görülür.

Diyabet oluşumunu önler
Yerinizden kalkıp günde az yarım saat yürümeye odaklanın. Bu şekilde diyabet probleminizden kurtulacaksınız. Pittsburgh Üniversitesi Halk Sağlığı’nın yaptığı çalışmada, günde 30 dakika yürümenin diyabet hastalarına sağladığı fayda gözler önüne serilmiştir. Günde yarım saat yürüyen fazla kilolu kişiler ile egzersiz yapmayan zayıf kişilerdeki diyabet riskinin aynı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yürümek diyabetli kişilerde kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.

Yürümek stresi alır
Yürüyüş ve diğer egzersizler vücudun doğal mutluluk hormonu olan endorfin salınımını sağlar. Yürüyüş yaparken modunuz olumlu yönde değişim gösterir. The Annals of Behavioral Medicine’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, düzenli yürüyüş veya egzersiz yapan bireylerin tembel, hareketsiz kişilere göre daha az stresli olduğu görülmüştür. Stresinizden arınmak, kötü düşüncelerden uzaklaşmak için eşofmanınızı ve spor ayakkabınızı ayağınıza geçirin ve bir an önce yürüyüşe çıkın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir