Yorgunlukla başa çıkmak için 9 yol

yorgunluk

Yorgunluk genel bir bitkinlik ve enerji düşüklüğü halidir. Beden yorgunluğu yanında, konsantrasyon eksikliğinden ya da stres veya depresyon kaynaklı oluşabilen ruhsal yorgunluk ya da enerji düşüklüğü de söz konusu. Yorgunluktan yakınmalara en çok kış aylarında rastlanabiliyor.

Kansızlık, çok fazla kafein ve/veya sigara kullanımı, oluşabilen çeşitli enfeksiyonlar, hormonal hastalıklar, karaciğer yetmezliği, vücuttaki sodyum, potasyum düşüklüğü, kalsiyum fazlalığı da yorgunluk yaratan sebepler arasında olabilir. Yorgunluk sebeplerinden bazıları da; doğru beslenme alışkanlıklarının olmaması, vücudun ihtiyacı olan vitamin ya da mineralleri almıyor olmak, yeterli sıvı özellikle de su tüketmemek de olabilir. Bu geçici yorgunluk hali beslenme alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesi ile atlatılabilir.

Yetersiz ve kalitesiz uyku hali, düzensiz bir hayat şekli, plansız ve programsız bir iş ya da özel hayat tarzı, stresli ve gergin ortamlarda fazla bulunma durumu yorgunluğun sebeplerinden bazıları olabilir. Aşırı aktivite kadar, fazla hareketsizlik de bitkinlik ve halsizlik hali oluşturabilir.

Siz de sürekli yorgunluktan yakınıyorsanız, uyuyorum ama hala bitkin hissediyorum diyorsanız yorgunlukla başa çıkmak için önerilerimize bir göz atın.

  1. Uyku kalitenizi arttırın. Yetersiz ve kalitesiz uyku sadece yorgunluğa sebep olmaz, konsantrasyon bozukluğu, sabırsızlık, gerginlik ve asabiliğe de sebep olabilir.
  2. Çalışırken yorgun hissetmeye başladığınızda çay ya da meyve suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Çayın uyarıcı etkisi vardır. Fakat sadece çay ya da benzer sıvılar vücudun su ihtiyacını karşılamak konusunda yeterli değildir. Bu nedenle günde 8-10 bardak (yaklaşık 1,5-2 lt.) su içmeye özen gösterilmelidir. Aşırıya kaçılmaması kaydıyla kahve de geçici olarak performansı arttırabilir. yorgunluk-2
  3. Egzersiz-uyku-beslenme arasındaki dengesizliklerden kaynaklanan yorgunlukların altında yatan tıbbi bir sorun olmayabilir. Dinlenmekle ya da uyku ve beslenme düzenini, egzersiz sürelerini dengelemek ile düzelebilir. Kronik hale gelen ve çok uzun vadede süren yorgunluklarda doktorunuza danışmakta fayda vardır.
  4. Psikolojik yorgunluklarda günde yarım saat egzersiz (aerobik, yürüyüş, bisiklete binmek gibi) bile size güçlendirebilir, stresinizi ve gerginliğinizi azaltabilir.
  5. Meditasyon, yoga gibi hem bedensel hem de ruhsal enerjinizi arttırabilecek yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.
  6. Enerjinizi tüketecek etkenlerden mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışınız: aşırı gürültülü ortamlar, gerginlikler, kararsızlıklar, belirsizlikler, gereksiz endişeler, kızgınlık, mutsuzluk, kötümserlik, gibi…
  7. Televizyon karşısında gereğinden fazla vakit geçirmeyin. Televizyon karşısında gereğinden fazla geçirilen uzun saatler dinlendirmenin aksine sizi yorabilir ya da boş ya da amaçsız oturma hali enerjinizi düşürebilir.
  8. Su içmeye önem verin. Gün içerisinde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.
  9. Yorgunluk çok uzun sürüyor ve kronik bir hal aldıysa mutlaka doktorunuza görünün.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir