Vücudunuzu kışa hazırlayın

guzellik

Kimimiz için kış evde battaniyeye sarılıp miskinlik yaptığımız keyif mevsimi iken, kimimiz için kasvetli ve soğuk günleri çağrıştıran tatsız aylardır.

Bu sert havaların bedenimizi ve ruhumuzu olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Bunun önüne geçmek için kışa daha zinde, güçlü ve enerjik bir şekilde girmeye ne dersiniz?

1.Nem takviyesi
Cilde en çok zarar veren etkenlerden biri olan soğuk hava, kan dolaşımını yavaşlatıp vücut ısısını düşürüyor. Bu da cildin kendini yenileme sürecini uzatıyor. Böylece ciltte aşırı kuruluk, kızarıklık, hassasiyet ve pullanma gibi belirtiler görülebiliyor. Bunu önlemek için özellikle banyo sonrası cildinize yoğun bir nemlendirici ile nem takviyesi yapın.

2. Güzelliğin sırrı yiyeceklerde saklı
Daha güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için sadece kozmetik ürünler yeterli değil. Buna ek olarak yediklerinize de dikkat etmeniz gerek. Bol bol taze meyve ve sebze tüketmek cildiniz için oldukça faydalı. Güçlü antioksidan özelliğine sahip kış meyvesi ve sebzelerini öğünlerinize mutlaka dahil edin. Özellikle portakal, havuç ve ıspanağı sofranızdan eksik etmeyin.

3.Ellerinize özen gösterin
Bir insanın elleri yaşını kolayca ele verebilir. Ellerinizin aşırı kuru ve nemsiz kalması sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Eğer erken yaşlanmak istemiyorsanız el bakımınıza özen gösterin. Gün içinde ve her yıkamadan sonra elinizi nemlendirerek yumuşacık ellere kavuşabilirsiniz. Ayrıca ellerinizi yıkarken su ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır. Elinizi bulaşık deterjanının zararlı etkilerinden korumak için eldiven kullanın.

4.Saç bakımını ihmal etmeyin
Soğuk havaların etkisiyle çabuk kuruyup yıpranan saçlar, bu dönemde daha fazla bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Kuru saçlara sahipseniz, şampuandan sonra saç kremi kullanmanız şart. Banyo sonrası ise nemlendirici ve onarıcı etki için yoğun bakım serumlarını uygulayabilirsiniz.

5.Bitki çaylarından destek alın
Kışın sizi zinde tutacak, vücut direncinizi arttıracak en iyi formül bitki çayları. Bitki çaylarıyla bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz. Soğuk algınlığı ve gribe karşı büyük destekçiniz zencefil. Taze zencefili dilimleyip kaynar suyun içinde 5 dakika kadar demleyin. Tadı biraz acı gelirse bal ve limonla tatlandırabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir