Sonbaharda sağlıklı beslenin, yenilenin

beslenme

Sıcak yaz aylarından sonra fiziksel aktivitenin azaldığı sonbaharda metabolizmamız yavaşlamaya başlar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, sonbaharda bağışıklık sisteminin daha çok güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek  “Sonbaharda vücudumuzu sağlam tutmak ve mevsim hastalıklarından korunmak için beslenme düzenimizi tekrar gözden geçirmek gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, metabolizma hızını korumak ve sağlıklı bir mevsim geçişi yapmak isteyenlere “Mevsim sebzelerine ve meyvelerine sofranızda daha fazla yer verin ” tavsiyesinde bulundu.

Mevsimine uygun taze meyve ve sebzelerle beslenmenin, metabolizmayı güçlü kıldığına dikkat çeken Gürhan, “Havaların soğuması iştah metabolizmasına etki yaparak yemek yeme isteğini artırır. Bu durumda yolumuz mutfaktan daha çok geçer ve abur cubur dediğimiz gıdalara yönelme artar. Sonuç olarak kilo almak kaçınılmaz olur” dedi.

Sonbahar sağlıkla yenilenme zamanı!

Mevsimler değişirken genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Sonbahar mevsimi ile birlikte, güneşin etkisinin yavaş yavaş azalması, ısının düşmesi de psikolojimizi ve vücudumuzu oldukça etkiler. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı ile mevsim geçişini formunuzu koruyarak ve yenilenerek geçirebileceğiniz bu dönemde Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, “Özellikle her besin grubundan gün içinde vücudumuza uygun miktarlarda almak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve mevsim hastalıklarından korur” dedi.

Sonbaharın yorgunluğunu yok edebilirsiniz!

Günlerin kısaldığı ve havaların soğumaya başladığı sonbahar ayında, uzman tavsiyelerine kulak vererek sağlıklı bir başlangıç yapmanın tam zamanı. Nil Şahin Gürhan, sonbahar yorgunluğunun olumsuzluklarını yok edecek beslenme önerilerini açıkladı;

  • Her sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltıyı yapmış olmalısınız. Kahvaltıda yumurta, peynir, mevsim yeşillikleri, tam buğday veya çavdar ekmeği ana besinler olmalı.
  • Kahvaltıdan 2-3 saat sonra ara öğün alternatifi olarak taze sütle yapılmış kahve içmek sonbaharın tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
  • Sonbahar sebzelerinden karnabahar, bamya, barbunya, ıspanak, kereviz, semizotu, lahana gibi sebzelere sofranızda yer verin. Mevsimine uygun taze sebzelerle beslenmek metabolizmanızı güçlü kılar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir