Saçlar neden dökülür? Saç dökülmesi için önlemler

sac-dokulmesi-onlemler

Saç dökülmelerinin birçok sebebi var. Fiziksel de olabilir, psikolojik de…

Stres, üzüntü ve benzeri ruhsal problemler, kansızlık, mevsimsel dökülmeler, radyasyona maruz kalma, hamilelik ve emzirme dönemleri, tiroit bozukluğu gibi bazı hormonal sebepler, doğru ve dengeli beslenmeme, yaşlanma, genetik faktörler, demir ve çinko gibi vitamin ve mineral eksikliği gibi sebeplerle saç dökülmeleri yaşanabilir.

Saç dökülmesi azaltılabilir mi? Saç dökülmesini önlemek için çözümler

Saç problemlerinin ilk belirtilerine; tararken ve yıkama sırasında saçların dökülmesi, kafa derisinde oluşan pul şeklinde soyulmalar, kabuklanmalar şeklinde rastlanabilir.

Özellikle genetik sebeplerle ve hormonal nedenlerle oluşan saç dökülmeleri dışındaki dökülmelerde doğru ve dengeli beslenmenin, mümkün olduğunca kendimizi stres ve üzüntüden uzaklaştırabilecek yöntemlerle yaşamaya çalışmanın saç dökülmesinde azaltıcı etkileri olabilir.

Bayanlarda rastlanan saç kırılması problemlerini önlemek için saçları fön makinesi ile çok sıcak kurutmamalı.

Sert tokalar da saçın kırılmasına sebep olabilir. Sık fön yapılması, saçların sürekli ve aynı biçimde çok sıkı şekilde arkaya doğru toplanması, saç toplanırken çok sıkı lastik kullanılması, saça uygun olmayan ürünlerin kullanılması gibi faktörler saçların kurumasına, yıpranmasına ve cansızlaşmasına neden olabilir.

Yetersiz kan dolaşımı nedeniyle saçlarınız cansız olabilir ve saçlarınızda dökülmeler olabilir. Bu durumda günde iki kere saç derinize parmaklarınızla masaj yapabilirsiniz. Bunu saçlarınızı yıkadığınız sırada da yapabilirsiniz. Saçları taramak da ayrı bir masaj yöntemidir.

Saç kökünün beslenmesi yediklerimizle de doğrudan ilişkilidir. Su, protein, biyotin, A, B6, B12, C vitaminleri, bakır, demir, omega 3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi madde ve minareller kafa derisi cilt ve saç bakımı için oldukça önemlidir.

Saçlarınızı çok sıcaktan, güneşten ve rüzgardan korumalısınız.

Eğer çok fazla stresli bir yaşamınız varsa kendinize mutlaka zaman ayırmalı ve stresinizi azaltmaya çalışmalısınız çünkü bu aşırı stres saç kayıplarına sebep olmaktadır.

Saç durulama işlemi son derece önemli bir işlemdir. Kötü saç durulama, saçlarınızı matlaştırır. Saçınıza bakım yapmak isterseniz, haftada bir kez saçlarınıza besleyici ve nemlendirici bir maske uygulayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir