Protein tozu nasıl kullanılır?

Spor yapan kişilerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu fazla proteini karşılayabilmeleri açısından protein tozu kullanımı önemli bir yere sahip. Günlük egzersiz sırasında yapılan ağırlık çalışmaları ve kardiyo çalışmaları nedeniyle çok daha fazla protein alımına ihtiyaç duyuluyor.

protein-tozu-1

Protein tozunu kullanmak oldukça kolay. Hem su, süt ve doğal meyve suyu gibi içeceklerinize karıştırabileceğiniz hem de yulaf ezmesi ile tüketebiliyorsunuz. Protein tozu kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta önerilen dozlar dahilinde tüketmeniz. Protein tozu kullanımı için en ideal zaman yaptığınız antrenmanlar sonrası olacaktır. Antrenman bitimi sonrası 8-10 dakika içerisinde protein tozunu kullanabilirsiniz.

Kas gelişiminize önem veriyor ve protein tozu kullanmak istiyorsanız en iyi markalar arasında yer alan ve Optimum Nutrition markasının güvencesiyle üretilmiş olan Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 gr tercihiniz olabilir. Genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yaygın olarak kullanılmakta olan ve popüler hale gelmiş bir ürün. Dünya’nın en iyi protein tozlarından biri olarak da biliniyor. Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu’nda 1 serviste 24 gram Whey Proteini bulunuyor. Konsantre Whey protein ve İyon değişim İzole Whey içeriğine sahip. 5500 mg BCAA amino asit içeriği var ve 4000 mg Glutamin ve öncüleri mevcut.

Bu protein tozunu nasıl kullanacaksınız? Yeni başlayanlar, bu ürünü antrenmandan hemen sonra 1 ölçek (30 gr) ürünü 200-300 ml su ile karıştırıp kullanabilir. Orta seviye için antrenmandan hemen sonra 1 ölçek (30 gr) ürünü 200-300 ml su ile karıştırıp kullanmak uygun. İleri seviye için ise, antrenmandan hemen sonra ve sabah kalkınca 1  ölçek (30 gr) ürünü 200-300 ml su ile karıştırıp alabiliyorsunuz.

Merak edenler için protein tozu çeşitleri hakkında da bilgi paylaşalım.Protein tozları bir kaç farklı çeşitten oluşuyor. Protein tozu çeşitleri Whey protein tozu (peynir altı suyu proteini), Kazein (süt proteini), soya proteini, izole proteinler ve kompleks proteinlerdir.

Whey Protein

Protein tozu grubunda akla ilk gelen ürün türü Whey Protein‘dir. Whey protein tozunun en çok tercih edilme sebebi kullanımından sonra çok hızlı kana karışması ve kasların protein ihtiyacını gidermesidir. Peyniraltı suyu tozu olarak da bilinir ve peynir üretimi sırasında ortaya çıkan bir takım protein içeriği yüksek maddelerin, çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilerek saflaştırılması ve konsantre edilmesi ile üretilir. Whey protein kasları geliştiren amino asitler (BCAA) yönünden oldukça zengin.  

Kazein (Casein) Süt Proteini

Kazein, sütün içerisinde (özellikle tam yağlı inek sütü) bulunan ve diğer çoğu protein türünden daha yavaş sindirilmesi ile ayrılan bir protein türüdür. Sütte bulunan proteinin yaklaşık %80 ni oluşturur. Kazein proteini, whey protein gibi kasları geliştiren amino asitler (BCAA) yönünden oldukça yüksek kalitede protein kaynağıdır. Kullanım şekli whey protein gibi kana hızlı karışmadığı için gece yatmadan önce alınır. Kazein kana geç karışır. Uykumuzda vücudumuz 7-8 saatlik bir açlık çeker. Yatmadan önce kullanılan kazein vücudun bu açlıktan minimum seviyede kas kaybı ile kurtulmasını sağlar. Eğer vücudunuzun uzun sureli proteinle beslenmesini istiyorsanız kazein kullanmalısınız.

Yumurta Proteini

Yumurtanın akından elde edilir. Yumurtanın akında yüksek oranda protein ve tüm temel amino asitleri bulunmakta olup yağ yoktur. Yumurtadan alınan proteinin neredeyse tümü vücut tarafından kullanılır.

Soya Proteini

Soya, %18-24 oranında yağ ve %35-45 oranında protein, %30 karbonhidrat ve %5 oranında mineral, çok sayıda vitamin ve değerli amino asitler içerir. Soya, laktoz yani süt şekeri içermediği için laktoza duyarlı kişiler tarafından kullanılan bir protein kaynağı. Soya protein whey protein göre emilim süresi biraz yavaş ama kazein protein göre hızlıdır. Spor öncesi ve sonrası olarak kullanılabilir.

Et Proteini

Et proteini etten elde edilir. Özellikle kımızı et bilindiği üzere yüksek oranda protein ve bunun yanında amino asit (BCAA) içermektedir.

Kendine sporcu besinleri arayanlar www.provitanya.com adresini ziyaret edebilir.. Sporcu gıdalarının ve gıda takviyelerinin bulunduğu Provitanya’da çeşitli ürün grupları mevcut. Bu ürün grupları arasında protein tozu, amino asitler, kilo ve hacim (karbonhidrat), kreatin, performans, form ve diyet, sağlıklı yaşam ürün grupları bulunuyor. Provitanya.com’da kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır. Bu sayede seçtiğiniz ürünleri kredi kartınız ile güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir