Pilates yapmalıyım dedirten 10 sebep

pilates

Pilates son yıllarda bayanlar tarafından oldukça ilgi gören, hem bedenen hem de zihnen faydası olan, vücudun forma kavuşmasında etkili bir sportif aktivitedir. Pilates kişinin vücudunu tanımasını ve daha güçlü, esnek ve dengeli bir vücuda olmasını sağlar. Sıkı bir vücuda sahip olmak isteyenler için ideal bir spor aktivitesidir. Ayrıca vücut için olduğu kadar stresten uzaklaştırması, vücudu rahatlatması nedeniyle zihne de faydalıdır. Pilates bütün vücudu içeren ve çalıştıran birçok hareket içerir.

Pilatesin birçok faydası var. Pilatesin sağlığa faydalarını sizler için hazırladık.

  1. Karın kasları, kalça ve bacak kasları ile kol kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Karın, basen ve kollarda oluşan yağların bu bölgelerden giderilmesini, yağların yakılmasını ve yine bu bölgelerdeki kasların güçlenmesi sağlar. Kaslardaki yağ oranının azalmasını sağlayarak daha estetik bir vücuda kavuşulmasında etkilidir.
  2. Özellikle kilo alıp verme ya da hamilelikten sonra oluşan sarkmaların toparlanmasında etkilidir.
  3. Göbek sorunu yaşayanların göbeklerini eritmelerini ve sıkılaştırmalarını sağlar.
  4. Düzenli olarak ve sürekli yapılması durumunda kilo vermekte ve vücut için uygun olan kilonun korunmasında yardımcıdır. Vücudu fit bir görünüme kavuşturur.
  5. Kan dolaşımını hızlandırır. Kalp krizi riskini damar tıkanıklığının önüne geçerek azaltır, kalbin daha verimli çalışmasını sağlar.
  6. Vücudu stresten arındırmakta ve daha enerjik olunmasını sağlamakta etkilidir. Stresten arınan beden daha enerjik olur. Bu durum yaşam kalitesini de olumlu şekilde arttırır. Endorfin salgılanmasını sağlayarak daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. Gerginliği atmanıza ve depresyonu yenmenize destek olur.
  7. Güçsüz kasları çalıştırarak ve bu kasları da kullanmanızı sağlayarak omurganızı güçlendirir. Kas ve kemik yapısının sağlığının korunmasında, kasların güçlenmesinde etkilidir. Eklemlerde esneklik sağlar.
  8. Pilates yapan kişilerdeki duruş bozuklukları önemli ölçüde giderilebilmektedir. İlates yapmak kişinin duruşunu düzeltir, daha dik durmayı sağlar. Vücut duruşunu destekleyerek şekil bozukluklarını giderir.
  9. Kas ağrılarının azaltılmasında etkilidir. Düzenli olarak yapılan pilates egzersizleri kas ağrılarından kısa sürede kurtulmayı sağlayabilir. Özellikle masa başında uzun süreler çalışırken oluşabilen ve yanlış oturma şekillerinin etkisi ile meydana gelen sırt, bel ve boyun bölgelerindeki sağlık problemlerinin giderilmesinde faydası vardır.
  10. Pilates vücudu güçlendirir ve olabilecek yaralanmalara karşı vücudun daha dayanıklı olabilmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir