Mutluluk hormonunu zirvede tutmanın 6 yolu

mutlu-kız

Kasvetli kış aylarında gerek iş temposu, gerek havalar olsun, moralinizi bozup sizi mutsuz eden pek çok şey olabilir. Böyle anlarda mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyesi yerlerde sürünmektedir. İştahtan ruh haline kadar birçok şey üzerinde etkisi olan Serotonin hormonunu yükseltip mutlu mesut yaşamak için önerilerimize kulak verin.

1. Mutlu olmaktan kaçma
Sabah güne gülümseyerek uyandıysanız, gün boyu mutlu olma olasılığınız da artar. Ancak mutsuz ve bitkin bir şekilde güne başlamışsanız, gün içinde kendinizi toparlamanız zaman alır. Ben bundan zevk almam, mutlu olmam demeyin. Sizi mutlu eden işlere ve aktivitelere zaman ayrın ve ara sıra o sihirli sözcüğü tekrarlayın; Gülümse.

2. Kafeini azaltın
Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz kafein, aslında serotonin düzeyini azaltan maddelerin başında geliyor. Alkol ve sodalı içecekler de benzer etkiye sahip. Kahveyi her ne kadar keyif amaçlı içsek de seratonin hormonu üzerinde tam tersi bir etki yaratıyor. Kahve yerine bitki çayı içmeyi deneyin, daha rahatladığınızı hissedeceksiniz. Kahve içmeyi bırakın demiyoruz, ama tiryakiyseniz azaltmanızda fayda var.

3. Karanlıkta kalma
Işık olmayan bir ortamda bulunmak serotonin seviyesini olumsuz etkiliyor. Camın kenarında bir köşeye çekilip gün ışığının huzur verici etkisiyle serotonin seviyenizi yükseltebilirsiniz. Güneş alan bir yerde çalışmak, ara sıra dışarı çıkıp hava almak mutluluk hissinizi arttıracaktır.

4.Yeterince uyu
Uykunuzu iyi alabilmek için günde en az 8 saat uyumanız şart. İyi uyku, yüksek miktarda serotonin demek. Çok geç yatmamaya ve soluksuz uyumaya çalışın. Ne kadar karanlık ve sessiz bir odada uyursanız o kadar iyi.

5.Tembellik yapma
Basit egzersizlerle mutluluğa bir adım yakın olabilirsiniz. Nasıl mı? Bu tip küçük hareketler serotonini dengeler. Yarım saat yürüyün, çocuklarla oynayın, asonsör yerine birkaç kat merdiven inip çıkın. Arabanızı biraz daha uzağa park edip temiz havada yürümenin keyfini çıkarın.

6.Yemeğe başvur
Gün içinde ara öğün yemeye özen gösterin. Küçük atıştırmalıklarla hem mideniz boş kalmaz, hem de mutluluk düzeyiniz artar. Yüksek protein diyeti uyguluyorsanız karbonhidrat krizine girme olasılığınız yüksek. Böyle zamanlarda sebze, protein ve meyve içerikli dengeli bir diyet ile açlığınızı giderebilirsiniz. Hangisini yediğinizde kendinizi daha iyi hissediyorsanız onu bol bol tüketmeye çalışın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir