Mutlu bir hamilelik için 6 ipucu

hamilelik

Bayanlar için her ne kadar dünyaya yeni bir insan getirmek ve ailesinin genişlemesine olanak sağlamak büyük bir öneme sahip olsa da hamilelik dönemi sırasında anne adaylarının bazı endişeler duyması da kaçınılmaz olacaktır. Aşırı kilo almak ve eşinin artık kendisini beğenmeyeceği gibi endişelere bağlı olarak anne ve bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesi bile söz konusu olabilir. Bu sebeple mutlu bir hamilelik için 6 ipucu hakkında bilgi sahibi olmanızın hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını korumak için faydalı olacağını söyleyebiliriz.

1-Kilo alma endişesi ile yanlış diyet uygulamamak: Gebelik dönemi annenin kendi bedeni ile ilgili endişelerinin arttığı bir dönemdir. Bu endişelerin kaynağında da eşlerinin artık kendilerini beğenmeyeceği düşüncesi bulunur. Bu durum kadınların yanlış diyet uygulamasına ve ihtiyacı olan besinleri alamamasına neden olur. Kilo alma ve beden değişikliğinin hamilelik sonrasında sona ereceğini bilmek anne adayının rahatlamasına olanak sağlayacaktır. Bu sebeple bu konuyu ciddi düşünüp yanlış diyetler uygulamaktan vazgeçin.

2-Hamilelik döneminde eşlerin birbirine destek olması: İletişimin iyi olduğu bir ilişkide anne adayının kendini daha iyi hissetmesi mümkün olacaktır. Bunun için eşinizle birlikte kontrollere gitmeniz ve onun endişelerini dinleyip anlamaya çalışarak endişelerini gidermesi konusunda ona yardımcı olmanız yararınıza olacaktır. Özellikle de bebek bekleyen anne adayının kilo alması ya da bedeninde değişiklikler yaşanması ile ilgili olarak onları rahatlatmaya çalışmanız büyük bir önem taşır. Başkaları çok kilo aldığını söylese de eşinin bu konuda daha anlayışlı ve duyarlı olması anne adayını rahatlatacaktır.

3-Hamileliği işkence haline getirmemek: Pek çok kişi hamile kaldığında hayatının bittiğini ve artık tamamen çocuğa bağlı yaşadığını düşünür. Ancak bu tamamen yanlış bir algıdır ve çocukla iletişiminizi de koparır. Hamileliğin tüm güzel yanlarını kullanmanız, gerekiyorsa kilo alma özgürlüğünüzü kullanmanız faydanıza olacaktır.

hamilelik-1

4-Duygu durum değişikliklerini olumlu karşılamak: Anne adayı normalde ağlamadığı şeylere ağlayabilir, birden sinirlenebilir. Eşlerin bu duygu değişikliklerini iyi kontrol etmelerin önemlidir. Anneyi rahatlatmak bu dönemde eşinin görevidir.

5- Plansız gebelikten doğan depresyona hazırlıklı olmak: Gebelik hem anne için hem de eşi için beklenmedik bir şekilde gerçekleşebilir. Bu durumda özellikle anne adayının “şimdi ne olacak” gibi bir endişeye kapılarak depresyona girmesi söz konusu olabilir. Baba adayının bu konuda sabırlı olması ve eşine destek olması gerekir.

6-Hamileliğin keyfini çıkarmak: Hamile olduğunuz dönemde insanların ilgisinin üzerinizde olmasının keyfini çıkarmanız hamilelik döneminizin daha keyifli geçmesine olanak sağlayacaktır. Bu sayede hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığını koruyabilirsiniz. Kendinizi şımartmak için alışveriş yapmak gibi detayları da kullanmanız kendinizi rahatlamış hissetmenize olanak sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir