Mutlu bir çocuk büyütmenin 6 sırrı

AİLE
Anne ve babaların en çok endişelendikleri konulardan biri olarak sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek konusunda daha önce denenmiş ve başarılı olunmuş püf noktalarına dikkat etmeniz sayesinde maddi olanaklarınız çok yüksek olmasa da çocuklarınızı mutlu bir şekilde büyütmeniz mümkün olacaktır. Mutlu bir çocuk büyütmenin 6 sırrı sayesinde çocuklarınızın mutluluklarının kalıcı olmasını ve mutluluğu bir yaşam biçimi haline getirmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için de öncelikle sizin mutlu olmanıza özen göstermeniz gerektiğini unutmayarak size vereceğimiz önerileri göz önünde bulundurmalısınız.

  • Aile içi huzura önem vermelisiniz: Çocuklar anne ve babaların endişelerini ve mutsuzluklarını çok iyi anlar. Bu sebeple gereksiz yere her şeye sinirlenme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz ve her konuda eleştiri yapmamaya özen göstermeniz çok önemlidir.
  • Çocuklarınızın kendilerini ifade etmelerine ve empati kurmalarına izin verin: Pek çok çocuk aile içinde düşündüklerini söyleyemediğinden dolayı ileride içine kapanık kişiler haline gelebiliyor. Bu yüzden çocuklarınızın kendilerini ifade etmelerine izin vermeniz ve onları dinlemeniz çok önemlidir. Ayrıca duygularını ifade etmesine izin vermeniz ve diğer insanlarla aralarında empati kurmalarına izin vermeniz de çok önemlidir. Karşılaştığı bir olay karşısında neler hissettiğini sormanız ve konuşmasına izin vermeniz çok önemlidir.
  • Sorumluluklar verin: Bir çiçeğin suyunu vermek, kendi oyuncaklarını toplamak gibi sorumlulukları vermeniz özgüvenlerini geliştirirken bireyselleşmelerine de olanak sağladığından dolayı bu konuda çocuklarınıza destek olmanızın ileride olumlu sonuçlarını görebilirsiniz.
  • Sevginizi gösterin: Pek çok ebeveyn çocuklarının şımarmasını engellemek için sevgilerini gösterme konusunda cimri davranabiliyor. Ancak sevgisiz büyümüş bir çocuğun sevgi göstermeyi bilmesini ve mutlu olmasını da bekleyemezsiniz.
  • Birlikte gülün: Ailece birlikte olduğunuz zamanlarda komik ve gülünebilecek şeyler bularak ailece gülmeniz çocuğunuzun daha huzurlu ve doğal olarak daha mutlu olmasına olanak sağlayacaktır.
  • Mükemmeliyetçi olmayın: Her şeyin harika ve düzgün olmasını beklemeyin. Bu durum çocuğunuzun yetersiz olduğu düşüncesine kapılmasına sebep olacaktır. Bu durum mutluluğunuza da gölge düşüreceği için her şeyin sorunsuz bir şekilde makine gibi ilerlemesini beklemeyin. Her şeyi dert etmemeniz ve dert ettiğiniz şeyleri çocuğunuza yansıtmamanız çok önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir