Mutfağınızda temizlik yaparken işinize yarayacak 12 pratik bilgi

38a61d7f1cb557d9767e1cf4f93

Evde iş yaparken ya da eşyaları temizlerken kolay temizlik yollarının neler olduğunu bilmek hem işinizi kolaylaştırır hem de zamandan kazanmanızı sağlar. Evde sürekli bir düzen sağlamak ve evin her yerini her an temiz tutabilmek oldukça zor. Hele ki bayanların en çok mutfakta zaman geçirdiğini ve mutfakta işlerin kolay kolay bitmediğini düşünürsek mutfak ve eşyalarının temizlenmesinde bazı pratik bilgileri bilmek işlerinizi hem daha hızlı hem de çok daha az yorularak yapmanızı sağlayabilir.

mutfak-temizligi

İşte mutfağın ve mutfak eşyalarının temizliğinde işinize yarayabilecek 12 pratik bilgi.

 1. Yarım bardak sirkenin içine atacağınız biraz tuz ile bir karışım yaparak bir süngerle çaydanlığınızı ovarsanız çaydanlığınız çok daha parlak görünür. Aynı şekilde bu karışım ile dibi kir tutmuş kavanozları, sürahileri ve diğer cam eşyaları da temizleyebilirsiniz.
 2. Bulaşık suyunuza bir kaşık sirke katarak bu suyla bulaşıklarınızı yıkarsanız çok daha kolay ve güzel yıkandığını görürsünüz.
 3. Kahve telvesinden yararlanın. Mutfağınızda oluşan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanabilirsiniz. Ayrıca kahve telvesini mutfak lavabonuza döküp, bol su ile akıttığınızda kötü kokuları ve su borusunda biriken yağların yok edebilirsiniz.
 4. Kaynar sodalı suyu tıkalı lavabo deliğinden dökerseniz tıkalı yer hemen açılır.
 5. 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi çelik tencereniz içinde kaynatarak dibi tutmuş ve lekelenmiş tencerenizi rahatça temizleyebilirsiniz. Tencereyi bir gece tuzlu suda bekleterek de daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
 6. Teflon tavada oluşan lekeleri çıkarmak için bir su bardağı suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırarak bu karışımı tavanın içine döküp on dakika kaynatın.
 7. Bir parça limon kullanarak kül tablalarınızı limonla silerseniz çok daha kolay temizlenir.
 8. Mutfaktaki ahşap çekmeceleriniz zor açılıp kapanmaya ve zamanla kayganlığını kaybetmeye başladıysa sürgü yerlerine talk pudrası ya da mum sürün.
 9. Su ısıtıcılarının dibinde oluşan kireci temizlemenin de kolay yöntemleri var. Bir limonun suyunu ısıtıcının içine sıkıp 15-20 dakika beklettikten sonra biraz su ekleyerek ısıtıcıyı çalıştırın. Kireç temizlendiğinde ısıtıcıyı iyice durulayın.
 10. Buzdolabını temizlerken rafları ve bölmeleri sirkeli suyla silip hemen bezle kurulayarak hem daha fazla hijyen sağlarsınız hem buzdolabınızın içinde daha parlak bir görünüm elde edersiniz.
 11. Bir kaseye konan bir miktar karbonat ya da buzdolabı rafında bulundurulan birkaç limon dilimi buzdolabındaki kötü kokuları çekecektir. Ayrıca küçük bir kaba biraz süt koyup dolabınızın içine yerleştirirseniz istenmeyen kokuların önlenmesini sağlayabilirsiniz.
 12. Fırın tepsileri et ya da balık pişirdikten sonra oldukça zor temizlenir. Daha kolay temizleyebilmek için tepsi henüz sıcakken üzerine biraz tuz döküp, gazete kağıdıyla kuru kuru ve yumuşak bir şekilde ovalayarak temizlerseniz tepsiler çok daha kolay temizlenir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir