Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler

Çağımızda kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri maalesef her 12 kadından bir tanesinde görülmekte. Meme kanseri tam olarak meme parankimini oluşturan ve süt yapan hücrelerin veya süt kanallarını oluşturan hücrelerin kontrolsüz ve amaçsız şekilde hızlı şekilde çoğalmasıdır.

meme kanseri

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Ülkemizde meme kanseri olan yaklaşık her 12 kadından biri yaşamı boyunca bu hastalığa yakalanmaktadır. Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile bu kanserin görülme oranında artmakta. Bu nedenle özellikle 40 yaşından sonra kanserin erken tanısı ve tedavisi için yılda bir kez düzenli olarak mamografi, doktor muayenesi ve rutin olarak kendi kendini muayene yöntemlerini uygulamakta fayda var. Bu yöntemler sayesinde meme kanserini erken teşhis koyma imkanı sağlanacak ve tedaviye de bir o kadar erken başlanacaktır. Meme kanserinin oluşum nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte ancak meme kanserine neden olan bazı faktörler bilinmektedir.

Bu faktörlerden kısaca bahsedecek olursak.

  1. Cinsiyet oldukça önemli meme kanseri kadınlarda erkeklere nazaran belirgin şekilde daha fazla görülür.
  2. Meme kanseri görülmesi özellikle kırk yaş üzerinde daha riskli hale gelir ve risk yaşla birlikte artar.
  3. Birinci derece akrabalarda özellikle genç yaşta meme veya yumurtalık kanseri olan kişiler varsa meme kanserine yakalanma riski de o derce artmaktadır.
  4. Erken adet görmeye başlama da yine meme kanserine yakalanmada etken olduğu gibi geç menopoza girmekte meme kanserine yakalanmada etkendir.
  5. Geç yaşlarda evlenmek ve buna bağlı geç doğum yapmak veya hiç doğum yapmamak bebek emzirmemekte etkenler arasındadır.
  6. Menopoz sonrasında kadınların hormon tedavisi özellikle östrojen içeren tedaviler görmesi.
  7. Genetik olarak BRCA1 ve BRCA2 gibi bozuk gen mutasyonlarından birine sahip olunması.
  8. Kötü yaşam tarzı özellikle aşırı alkol kullanmak, obezite, sigara kullanımı.

Kadınlar kendilerini muayene ettiklerinde memelerinde yahut koltuk altlarında ağrılı şekilde veya ağrısız bir şişlik varise ve meme başında diğer memeye göre farklılık olması durumunda, meme cildinde portakal kabuğuna benzer durumun olması veya renk değişimi gözlenmesi halinde mutlaka uzman bir hekime başvurmaları gerekir. Meme kanseri erken dönemde teşhis edildiğinde bulunduğu evresine göre cerrahi müdahalede bulunulabilir, cerrahi ile birlikte kemoterapi ya da radyoterapi gibi tedavileri ile bu hastalıktan kadınlar tamamen kurtulabilirler. Bu hastalıktan dolayı meme tümörü nedeniyle operasyon geçiren veya ameliyat olması planlanan her hastanın bir onkoloji uzmanına mutlaka başvurması gerekir.

Cerrahi müdahale öncesinde tedavi alması gereken hastaların ameliyat neoadjuvan tedavi için değerlendirilmesi ve daha sonrasında ameliyat olması hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için avantaj sağlamaktadır. Neoadjuvan tedavi gerekmeyen ve ameliyat olan hastaların patoloji raporları ile birlikte değerlendirilmesi ile de adjuvan tedavi gerekli olup olmadığının belirlenmesi ve adjuvan tedavi gereken durumlarda özellikle kimyasal tedavi, hormonel tedavi ve ışın tedavisi uygulanması ile hastalıksız ve sağlıklı bir yaşam için gereken adımlar atılmış olacaktır. Adjuvan, neoadjuvan tedavi alan hastalar veya ek tedavi alması gerekmeyen hastaların onkoloji uzmanı tarafında düzenli aralıklarla muayene edilmesi önemlidir.

Bu hastalıktan korunmada risk faktörlerinin çoğuna sahip kadınların bu risk faktörlerinden kendi çabaları doğrultusunda olanlardan kaçınabildiklerinden kaçınmaları özellikle kilo vermek, sigara ve alkol kullanmamak ve dengeli beslenmek gibi kaçınamadıkları risk faktörlerinden ise aile öyküsü, yaş, geç doğum gibi mutlaka yılda bir hekim muayenesine gitmeli durumlarını anlatmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmaları şarttır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir