Lezzetli tatlar öğrenebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz 5 atölye

yemek-kursu

Hayaller, renkler ve lezzetli tatların buluştuğu bir hobim olsun istiyorsanız pasta ve yemek atölyeleri sizleri bekliyor. Mutfakta yeni tatlar yaratmak, pişirdiğiniz pastaları, kurabiyeleri, yemekleri ailenize ve misafirlerinize sunmak sizin için bir keyif ise hatta bunu bir hobi olarak görüyorsanız bu hobinizi yemek ve pasta kurslarına giderek daha da geliştirebilirsiniz. Bu kurs ve atölyelerde ustalar ile tanışabilir, mutfak sanatının inceliklerini, lezzetli yemek pişirmenin ve şık pastalar yapmanın sırlarını öğrenirken keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kimilerine göre yemek pişirmek bir yük gibi gelirken, yemek pişirmenin eğlenceli bir hobi olduğunu düşünenler yemek yapmayı öğrenmek ve yeni tatlar yaratmak isteyenler yemek kurslarına akın ediyor. Bu kursların bazıları tek günlük olabileceği gibi bir haftayı da kapsayabiliyor. Atölyelerde Türk mutfağının yanı sıra Dünya mutfaklarından da yemeklerin yapımını öğrenebiliyorsunuz.

Katılabileceğiniz atölye türlerini sizin için hazırladık.

Türk mutfağı ve zeytinyağlılar:

Yemek pişirmeyi hiç bilmiyor ya da biliyor ve geliştirmek istiyorsanız, tercihiniz de Türk mutfağı ise, yemeklerinizi herkesi kıskandıracak ustalıkla pişirebilmek ve zeytinyağlı yapmanın inceliklerini öğrenebilmek için bu kursları tercih edebilirsiniz.

Pratik Dünya mutfağı:

Risotto, sufle, paçanga böreği gibi çabuk, kolay ve zevkli lezzetler hazırlamak ve bunları sadece her mutfakta bulunabilecek malzemelerle yapabilmek ya da pratik yemeklerle kendinize ya da misafirlerinize sofra hazırlamak istiyorsanız bu kursta alacağınız eğitimin çok faydasını göreceksiniz.

Uzakdoğu mutfağı

Uzakdoğu mutfağında, yemek malzemelerinin hazırlanması süreci uzun, yapım süreci gayet kısadır. Çin mutfağından acılı tavuk salatası, shanghai tavuk, deniz mahsülleri çorbası, buharda mantı, Thai mutfağından köri soslu fesleğenli dana eti, yam talay (deniz ürünleri salatası); Japon mutfağından da Tori Kare Age (zencefilli tavuk), tempura moriawase (yağda kızarmış sebze ve karides), sushi yapmasını bu kursa katılarak öğrenebilirsiniz.

İtalyan mutfağı

Bu kursa katılarak aldığınız eğitim sonrasında, kolaylıkla İtalyan mutfağında hazırlanan yemekler ile ilgili gerekli malzeme işleme bilgisi ve teknik beceriyi edinebilecek ve yiyebilmek için İtalyan restoranlarına gittiğiniz risottoları, gnocchileri, makarna ve sosları kendi mutfağınızda, kendiniz hazırlayabileceksiniz.

kurs

Pasta kursları

Pastaların renkli dünyasına yolculuk yapmak istiyorsanız bir pasta kursuna katılmak tam size göre. Siz de kendinizi geliştirmek için pasta kurslarına katılarak evlerinizde istediğiniz süslemeler ile pastalar, kurabiyeler yapabilir, çocuklarınızın ya da sevdiklerinizin doğum günlerinde, misafiriniz geldiğinde ya da özel günlerde kendi el hüneriniz ve göz zevkiniz ile yarattığınız bu pasta ve kurabiyeleri keyifle sunabilir, hatta hediye edebilirsiniz.

Özellikle son yıllarda pastacılık kurslarına gösterilen ilgide büyük bir artış oldu. Bu kurslarda, hem doğal malzemelerle evde rahatça hazırlayabileceğiniz ve içinizden geldiği gibi süsleyebileceğiniz pasta tariflerini öğrenebilir hem de pastaların renkli dünyasında vakit geçirirken stres atabilirsiniz. Kursların başlangıç kısımlarındaki derslerde öncelikle malzemeler tanıtılıyor, sonrasında ise pastacı kreması, pandispanya gibi temel konulara geçiş yapılıyor. Öncelikli olarak standart çeşitler çalışılabiliyor, sonrasında ise şeker hamuru ile model yapılmaya ve pastaları süslemeye geçiliyor. Şeker hamuru yapımı başlı başına bir keyif… Pasta kekini ve kaplama hamurunu hazırladıktan sonra şeker hamurlarınızı hazırlamak ve bu hamurlarla yarattığınız hayvan, çiçek, bebek figürleri ya da istediğiniz birçok figürlerle pastalarınızı keyifle süslemek ve heyecanla sunmak kursta verdiğiniz emeklerin en güzel karşılığı olsa gerek… testosterone propionate

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir