Kış bahçesi hazırlarken neler gerekli?

kıs-bahce-5

Sonbahar-kış mevsimiyle birlikte serin havalar yüzünü göstermeye başladı. Hal böyle olunca yaz aylarında keyifli vakit geçirdiğimiz açık hava alanları, balkonlar ve bahçelerin yerini sıcak köşeler almaya başladı. Kışın soğuk günlerinde sıcacık evimize sığınıp doğadan kopsak da aslında bir yanımız o yeşillik içinde huzur dolu atmosferden uzaklaşmak istemez. Hem doğanın tadını çıkarmak, hem de soğuktan korunmak istiyorsanız evlerinizde kış bahçesi hazırlayabilirsiniz.

Kış bahçesi genellikle yaz mevsimi dışında kullanılan cam evlerdir. Bu bahçeler, odaları evin bahçesini gören cephelerden birinde yapılabileceği gibi, balkonlara da yapılabilir.

Kış bahçesinde olması gerekenler;
• Kış bahçelerinde soğutma ve ısıtma sistemi bulunmalıdır. Bu şekilde kışın sıcak bir ortam sağlarken, yazın serinleyebilirsiniz.
• Kış bahçenizde ince profilli çok fazla cam kullanın. Katlanır cam paneller de kullanabilirsiniz. Katlanır camlar özellikle balkonlar için ideal bir seçenektir. Her mevsim kullanışlı olduğu gibi fazla yer kaplamaz.
• Alanı mümkün olduğu kadar çok aydınlatın. Bunun için balkonunuzun veya bahçenizin dekoruna göre şık ve kullanışlı aydınlatma elemanları kullanabilirsiniz.
• Isıtma ve soğutma için enerji tasarruflu, sıcaklığı ayarlanabilen kombi ve klimalar tercih edin.
• Bahçenizin genişliğine göre canlı çiçekler ve bitkilere yer vererek doğayı evinize taşıyabilirsiniz. Mesela pencere kenarlarına menekşeler, laleler yerleştirebilir, koltuk ya da sandalyelerin arasına da limon ağaçları koyabilirsiniz. Ayrıca yetiştirmeyi sevdiğiniz bitkileri de tercih edebilirsiniz. Bitkilerin topraklarını iyi seçmeye özen gösterin. Sterilize edilmiş, bakterilerden arınmış toprakları kullanın.
• Bahçenize farklı malzemelerden yapılmış bahçe mobilyaları seçebilirsiniz. İster koltuk grubu, ister masa takımı olsun odanızın şekline ve genişliğine göre bir seçim yapın.
• Duvarlarınızı açık veya pastel tonlara boyayarak daha sıcak bir ortam hazırlayabilirsiniz. Duvarları çerçeveler, aile fotoğrafları ve tablolarla süsleyerek mekana renk katabilir, aynı zamanda oturma odası havası yaratabilirsiniz. Rüzgâr çanları, renkli saksılar ve kandiller gibi aksesuarlara yer verebilirsiniz.
• Ayaklı veya havaya asılabilen kuş kafesleri ile kış bahçenize görsel zenginlik katabilirsiniz. Renkli saksıların içini rengarenk, canlı ve taze çiçekler ile doldurun. Mumlar ve oda kokularıyla da hoş bir ambiyans yaratın.
• Soğuk havaları düşünerek koltuklarınızın üzerinde battaniye ve koltuk şalları bulundurun. Koltuklarınızı renkli yastıklarla süsleyerek konforlu ve şık bir ortam oluşturun.
• Köşelere tekli berjer ve yanına küçük sehpalar koyarak kendinize keyifli bir dinlenme ve okuma köşesi hazırlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir