Kış aylarında cilt kuruluğuna son verin

Havaların soğumasıyla birlikte kış kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Bu soğuk günlerde cildimizi güneşin ve serin havanın olumsuz etkilerinden korumak için her zamankinden daha özen göstermemiz gerek. Biz de sizler için bu dönemde cilt kuruluğunu önlemeye yarayacak birkaç püf noktayı bir araya getirdik.

Güçlü nemlendiriciler kullanın

Kış aylarında cildinizin sağlığını ve canlılığını korumak düzenli bir nemlendirme ile mümkün. Çünkü kuruyan cilt canlılığını yitirdiği gibi erken yaşlanmaya sebep oluyor. Ancak yaz kış demeden düzenli nemlendirici kullanımı ile derinin yağ dengesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Bu noktada cilt tipinize uygun dermo kozmetik ürünleri kullanmanızda fayda var. Güneş koruyucu özelliği de bulunan nemlendiricileri her sabah yüzünüze uygulayarak cildinizin kurumasını önleyebilirsiniz. Yaşınız 35’in üzerindeyse yaşlanma karşıtı bir gece bakım kreminden destek almanız şart. Nemlendirici içerikli duş jelleri ve banyo sonrası uygulayacağınız vücut losyonları ile de vücudunuzda oluşabilecek kuruluğu engelleyebilirsiniz.

Cilt tipinize uygun ürünler seçin
Cilt tipinize uygun ürün seçiminde mutlaka dermatoloji uzmanına danışmanızı öneririz. Cildiniz kuru, yağlı veya karma olabilir, her cilt tipinin kullanması gereken nemlendirici farklı olacaktır. Kimisinde cildi yağlandırmadan nem sağlamak, kimisinde kurumuş cildi nemlendirmek esastır.

Kişinin cildindeki probleme göre özel tedaviler ve bakımlar da yapılabilir. Yazın oluşan lekeleri giderip deriyi canlandırmak için cilt bakımı, kimyasal peeling, radyofrekans (deride gerginlik sağlayan ve kırışıklıkları azaltan tedavi) ve fraksiyonel karbondioksit lazer (lekeleri ve kırışıklıkların azaltılması ve sivilce izlerinin yok edilmesi) bu yöntemlerden birkaçıdır.

Bu tip uygulamalar için en ideal mevsim sonbahar ve kış aylarıdır. Uygulama esnasında yanık, leke oluşumu ve kalıcı iz gibi oluşabilecek yan etkileri önlemek için mutlaka uzman bir dermatologa yaptırılmalıdır.

Yoğurt, mısır ve hamsi tüketin
Bakım ürünlerinin yanı sıra cildi içerden de beslemek önemli. Cilde iyi gelen yiyecekler tüketerek cildinizin daha güzel ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bol su içmek, hamsi gibi omega üç yağ asidi bakımından zengin balıklar, mısır ve probiyotikli yoğurtlar yemek cildinizi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturacaktır. Pek çok hastalığa faydası olan yeşil çay ve soya ise içeriğindeki fenol ve genistein maddeleri sayesinde yaşlanmayı geciktirerek deri kanseriyle savaşacaktır.

Kış aylarında cildinizi nemlendirmenin dışında yiyeceklerden destek alarak canlı ve berrak bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca bunlara ek olarak stresten uzak durmaya dikkat edin. Unutmayın, mutlu ve dengeli bir yaşam ruh sağlığınız kadar cilt güzelliğiniz için de önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir