Kedi Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

petza-kedi-bakimi

Hayatı bir kediyle paylaşmaya karar verdiğiniz an, onun hakkında her şeyi öğrenmek için de zamanınız olmalı. Mama, tuvalet, göz sağlığı, tasma, tırmalama tahtası, tüy yapısına uygun kedi tarağı gibi konularda bilgi sahibi olmanız, kedinizin sağlığı ve mutluluğu için önemli detaylar.

Yavru ya da yetişkin olsun eğer ilk defa bir kediyle ilgilenecekseniz, kediniz hakkında A’dan Z’ye her şeyi bilmekle görevlisiniz demektir. Online pet shop ürün mağazanız petza.com.tr web sitesinden kedinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir, eğlenceli oyun malzemeleri ve renkli kedi ürünleri ile kedinizi mutlu edebilirsiniz.

Kedi yatağını hazırlayın, gerisini ona bırakın

Kedinizin uyuyacağı, dinleneceği alanda kedi yatağını uygun gördüğünüz bir yere yerleştirin. Bu alanda kedinizin ısırabileceği kablo, çiçek (özellikle zambak) kırılacak eşya vb. eşyaların olmamasına özen gösterin. Küçük süs eşyalarının olduğu tıka basa dolu bir ev ortamında etrafı tanırken kedinizin dikkati ve sizin de eviniz dağılacaktır. Mama ve su kabını her zaman duracağı yere koyun ve kediniz evi kendi tanısın.

Mama seçimini doğru yapın

Eğer yetişkin bir kedi aldıysanız daha önce yediği mamayı öğrenerek aynı mamayla devam edebilirsiniz. Kediniz yavruysa, yavru kedilere uygun besin değerleri içeren özel yavru mamalarını tercih edin. Kedi mamasının yanında mutlaka bir kap temiz su bulundurmalısınız. Kap tercihleriniz çok derin olmamalı. Kediniz yapı itibariyle daha sığ kedilere özel olarak tasarlanmış kaplardan yemeliler. Mama ve mama kabı konularında petza.com.tr’nin zengin ürün çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Kedi kumu

Kedilerin tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarılmaz ve kedi kumu kullanmanız gerekir. Kedinizin boyutlarına uygun bir kum kabı seçmelisiniz ve içine koyacağınız kumun temizliğinin kolay olmasına dikkat edebilirsiniz. Topaklanan cinsteki kedi kumlarının temizliği kolay olur.

Tüy bakımını ihmal etmeyin

Kedinizin tüylerinin düzenli aralıklarla fırçalanması ya da taranması gerekir. Kediniz uzun tüylüyse uzun dişli kedi tarağı, kısa tüylüyse kedi fırçası tercih etmelisiniz. Kedinize sunduğunuz koşullar ne kadar iyi olursa, tüyleri ve dersi de o kadar sağlıklı olur. Kedinizi fırçalamanız/taramanız ölü deri ve tüylerin daha kolay atılmasını sağlar ve kedinizin parlak tüyleri görünür hale gelir. Tüyler baş bölgesinden kuyruk ucuna kadar taranmalıdır. Kedinizi haftada bir yıkayabilirsiniz. Yıkamadan önce bir kez taramanız dökülen tüylerin topaklaşmasını önler. İyice durulayıp kuruladıktan sonra tekrar taramanız tüylerin düzgün görünmesi için önemli.

Aksesuarlar

  • Kedinize üzerinde çan bulunan bir tasma takarsanız, ev içinde onu bulmanız daha kolay olur.
  • Tırmalama tahtası hem egzersiz yapmasını sağlar hem de tırnaklarındaki ölü deriyi atmasına yardımcı olur.
  • Kedi taşıma çantası sayesinde seyahatleriniz kolaylaşır.
  • Kedi oyuncakları, egzersizleri ve sizinle iletişim kurması için önemlidir. Aranızdaki bağ oyunlar sayesinde daha da kuvvetlenecektir.

Kedi bakımı, besinleri, oyuncakları, sağlık ürünleri ve daha fazlası için online pet shop mağazanız petza.com.tr’yi ziyaret etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir