İş yerinde mutlu olabilmenin 7 altın kuralı

kariyer

Durmadan çalan telefonlar, acil yetiştirmeniz gereken dosyalar, iş arkadaşlarınızla yaşanan gerilimler derken iş hayatınızın sizi daha fazla yormaya başladığını ve artık iş yerinizde mutlu olmadığınızı düşünüyorsanız iş yerinde mutlu olabilmenin 7 kuralı ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir. Bu kurallara uyduğunuz takdirde işinizden daha fazla zevk almanız ve işe mutlu bir şekilde gidebilmeniz, günü de mutlu şekilde tamamlamanız mümkün olacaktır.

1. Vaktinizi bölümlere ayırın: İş yerinizde geçirdiğiniz zamanın %60’ını asıl işinize odaklanarak %20’nin ise beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan acil durumlara ayırmanız işlerinizi daha hızlı ve rahat bir şekilde tamamlamanıza olanak sağlayacaktır. Kalan %20’lik bölümü de kendinize ayırmanız sayesinde hem işleriniz aksamayacak hem de gün içerisinde ihtiyaçlarınız için kendinize de vakit ayırmanız mümkün olacaktır.
2. Sıkıcı olanlardan başlayın: İşe başlarken önce sizin için sıkıcı olan işlemleri gerçekleştirmeniz sayesinde günün ilerleyen saatlerinde yorgunluğun da etkisi ile size daha zor gibi görünecek olan bu işlemlerden kurtulmanız mümkün olacaktır.
3. Masa temizliği ve düzenine özen gösterin: Masanızın temiz olmaması ve üzerinde çalıştığınız işle alakası olmayan dosya ve materyallerin masanızda bulunması dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır. Bu yüzden masanızın temizliği ve düzeni konusunda daha titiz olmalısınız.
4. Hayır demeyi öğrenin: Bazen kısa sürede rahatlıkla yapabileceğiniz ve arkadaşlarınızın sizden rica ettikleri işler için hayır diyebilmeniz gerekir. Aksi takdirde yoğun iş temponuzun olduğu günlerde de sizden istenen bu küçük ricalar sebebi ile kendi işinizi aksatmanız söz konusu olabilecektir.
5. Gevşeyebilmek için küçük aralar verin: Bilgisayar başında saatlerce kalmanız sebebi ile sıkılmanız ve bir saatten sonra performansınızın düşmesi söz konusu olabilir. Bu da daha fazla yorgunluk hissetmenize neden olacağından gevşeyebilmeniz için küçük aralar vermeniz faydanıza olacaktır.
6. Önceliklerinizi belirleyin: İlk olarak önemli ve acil olan, sonra acil olan, sonra önemli olan işlerinizi sırasıyla yaptığınız takdirde eliniz ayağınız birbirine dolaşmayacak ve günü çok daha rahat bir şekilde atlatabilirsiniz.
7.İşle ilgili sorunlarınızı işte bırakın: İş gününüzle ilgili olarak yaşadığınız sıkıntıları iş yerinizde bırakmanız ve eve giderken bu sorunlarla zihninizi meşgul etmemeniz ertesi gün işe daha rahat bir şekilde gitmenizi sağlayacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir