Gebelik sürecinde şekerinizi kontrol altına alın

Diyabet vücudunuzun pankreas salgı bezinin yeterli insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunu etkili şekilde kullanamamasıdır.

gebelik

Diyabet olan kişiler ömür boyu bu hastalıkla yaşarlar ve sürekli kontrol altında tutarlar kendilerini. Sık sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, enerji boşalımı, sinirlilik durumu, halsizlik, yorgunluk başlıca belirtileri arasında sayılabilir. Bunun yanı sıra birde normal zamanda diyabet rahatsızlığı olmayıp gebelikle beraber seyreden gebelik şekeri vardır.

Daha önceden diyabeti olmayan bir kadında ikinci trimester ve sonrasındaki dönemde diyabet ortaya çıkmasına gebelik şekeri adı verilmektedir. Hamilelikte fetüsün gelişmesini sağlamak amacıyla glikoz metabolizmasında önemli ölçüde değişiklikler meydana gelir. Peki, normalde şeker ya da diyabetik problemi olmayanlardaki hamilelik şekeri nedir? Hamilelikte şekerinizi kontrol altına alın ve sağlıklı bir gebelik geçirin.

Gebelik şekeri, plasentadan salgılanan human placental lactogen adlı hormon hamilelikte fetüs yeterince glikoz gitmesini sağlamak için insülinin kan şekerini düşürücü etkisini frenler. Bu sayede hamileler doğal bir şeker seviyesinde yükselme eğilimi ortaya çıkar. Özellikle human placental lactogen etkisinin en fazla olduğu 24. gebelik haftasından itibaren anne adayı diyabetik hale gelebilmektedir. Gestasyonel diyabet oluşma riski yüksek olan anne adayları genellikle ilk çocukları ölü doğmuş olanlar ya da ilk bebeğini 4 kg’ın üzerinde doğmuş olanlar, birden fazla düşük yapmış olanlar, yaşı 35 yaş ve üzeri olanlar, birinci dereceden bir diyabetik rahatsızlığı olanlar, gebelikte fazla kilo almış olanlar, nedeni belirlenemeyen amniyos sıvısının artması saptananlar ve gebelik öncesi kilosu fazla olanlarda daha sık rastlanmaktadır.

Hamile iseniz ve hiçbir şikayetiniz olmasa bile tüm anne adayları 24.-28. arasındaki gebelik haftalarında, riskin en yüksek olduğu dönemler olduğu için doktorları tarafından şeker hastalığı tarama testine tabi tutulmalılar. Gıda alımı sonrası glikoz testinde gıda alımından bağımsız olarak herhangi bir zamanda suda çözünmüş olan 50 g saf glikoz içilmesinden yaklaşık bir saat sonra tokluk kan şekeri ölçülür. Bu testtin sonucunun bozuk çıkması mutlaka diyabet olduğunu göstermez. Bu testi yüksek çıkan hamilelere 100 g şeker yükleme testi uygulanarak kesin tanı konur.

Diyabet tanısı konana hamileler tabi ki normal gebelik geçiren hamilelerden farklıdırlar. Anne adayı kendini kontrol altında tutmalı ve tüm vücut sistemini ayrıntılı olarak gözden geçirmelidir. Gestasyonel diyabeti olanlar gebelik boyunca kan şekerini evinde belirli aralıklarla düzenli olarak kontrol etmeli, verilen diyete uymalı ve insülin tedavisi görüyorsa buna uyulmalı ve doktorunun belirlediği aralıklarla kontrole gitmelidir. Kontrollerde insülin dozlarının ayarlanması ya da diyetin tekrar düzenlenmesi veya yalnızca diyet yapanlarda diyete ek olarak insülin tedavisine geçilmesi gereken durumlar oluşabilir.

Bebeğinizin hareketlerini gebelik süresince takip edin ve bir anormallik olması durumunda doktorunuzla görüşün. Diyeti sakın atlamayın ve geçiştirmeyin çünkü diyetin amacı kan şekerini normale dönmesini sağlamaktır. Gebelik boyunca alacağınız toplan kilo 9-12 kg arasındadır fazlasını almamaya özen gösterin. Şeker yerine asla tatlandırıcı ve bunun türevinde olan ilaçlar kullanmayın çünkü bebeğinize plasentan yoluyla geçebilir ve bu tarz ilaçların yan etkisi olabiliyor.

Gebelik şekeri olanlar bu dönemde demir ve kalsiyum ihtiyaçları karşılanmalıdır. Günlük aktivitelerini düzenli olarak devam etmeli ve fazla kiloları varsa egzersiz ve yürüyüşlerle kilo vermeye çalışmalıdır. Bu tarz rahatsızlığı olanlarda diyet programından 15 gün sonra açlık ve tokluk kan şekeri düzeyleri tekrar izlenir. Diyet ve egzersizlerle sayesinde kan şekerleri normal seviyelerde tutulmaya çalışılır eğer tutulamıyorsa tıbbi bir tedavi uygulanması gereklidir. Bu ölçümler ve tedaviler sayesinde anne adayları rahat ve normal bir gebelik geçirirler.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir