Fotoğraflarda daha güzel çıkmanızı sağlayacak 12 hile

Her kadın fotoğraflar güzel çıkmak ister hatta olduğundan daha güzel! Bazı kadınlar bunu başarıyor da.

fotograf

Siz de onlardan biri olmak istiyorsunuz ancak binlerce fotoğraf arasında sadece birkaç tanesinin güzel olduğunu düşünüyorsanız işiniz zor. Ancak gene de fotoğraflarda daha güzel çıkmanızı sağlayacak yollar var. Özellikle dijital çağda olmamız akılı telefonların varlığını düşünürsek artık flaşların yüzünüze nerede nasıl patlayacağı belli olmuyor, bu yüzden bakkala ekmek almaya gitseniz bile mutlaka kendinize özen gösterin bizden söylemesi…

Hiç fotojenik değilim, fotoğraflarda olduğumdan daha az güzel çıkıyorum gibi serzenişleriniz varsa bir fotoğraflarda daha güzel ve çıkmanız ve daha iyi poz vermeniz için birkaç tüyoyu sizlerle paylaşalım.

1- Makyaj unsuru önemli bir faktördür özellikle yüzünüze sürdüğünüz aydınlatıcı ve allık gibi ürünlerin aşırı yoğun olması durumunda parlama fazla olacak ve fotojeniklikten uzak güzel olmayan fotoğraflar ortaya çıkacaktır.

2- Yüz ifadenizin tam olarak yansıması ve bir bütünlük içerisinde olması bakımından kaşlarınıza özen gösterin. Eğer ince ve boşluklu kaşlarınız varsa mutlaka bu boşlukları doldurun ve kaş farı kullanın kaş farınız saç tonunuzun en koyu renginde olsun. Böylece fotoğraflarda daha anlamlı yüz ifadelerine ve bakışlara sahip olacaksınız.

3- Fotoğraf  çektirirken anlamsız bir kasılma olur hepimizde buna engel olun. Sonuçta bir fotoğraf diye düşünün ve en doğal pozunuzu verin emin olun kasarak verdiğiniz pozlardan çok daha güzel çıkacaksınız. Poz veriyorsanız bile tavrınız adeta vermiyor gibi olsun.

4-Arka fonu iyi ayarlayın. Arka fon çok renkli ve karma karışık olmamasına özen gösterin arka fon ne kadar sade olursa siz kadrajda o kadar net ve size odaklı çekim yapacaktır. Özellikle arka fonda fıstık yeşili, turuncu, pembe gibi renklerin olmamasına dikkat edin.

5-Işığın tam tepenizden gelmenize ya da tam arkanızdan gelmemesine özen gösterin. Çünkü bu tarz da gelen ışıklar saçlarınızı parlak gösterirken yüzünüzün olduğundan daha karanlık ve belirsiz çıkmasına neden olacaktır. Genelde ışığı yan profilden yada doksan derecelik açı ile gelmesine özen gösterin.

6-Özellikle beğendiğiniz ünlülerin, artistlerin fotoğraf çekimlerinden ilham alabilirsiniz. Küçük bir araştırma yaparak nasıl poz verdiklerine bakarak sizde beğendiklerinizden küçük kopyalar alabilir ve bu tarzda pozlar verebilirsiniz.

7- Dış çekimlerde gün batımını, sahil kenarlarını kalabalık caddeleri kullanın. Orijinal fotoğraflar olsun istiyorsanız mekan ve zaman ayarlaması yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Özellikle gün batımında çekilen fotoğraflar, sahil kenarında akşamüzeri çekilen fotoğraflar, Kalabalık caddelerde çekilen fotoğraflar çok daha orijinal ve güzel olmakta.

8- Yüz kısmınızda hafif kilo probleminiz varsa o zaman selfie tam size göre bir çekim olacaktır. Yukarıdan çekilen fotoğraflar yüzünüzü olduğundan daha zayıf gösterecektir.

9- Gülümserken dilinizi üst ön dişlerinizin arkasında tutun bu sayede yüzünüz daha gergin olacak ve yüz hatlarınız daha belirgin olacaktır. Böylece fotoğraflar daha fotojenik olacaktır.

10-Duruşunuzu direk objektife doğru olmamalı hangi açıdan daha güzel çıktığınıza karar vermeli ve açınızı belirlemeli ve pozlarınızı ona göre vermelisiniz.

11- Fotoğraf çekimlerinde tam profesyonel fotoğraf makinalarla çekinmeye dikkat edin. Böylece resimler daha parlak, net ve pürüzsüz çıkacaktır.

12- Fotoğraf çekimlerinde giyim çok önemli. Özellikle özel gün ve davetler fotoğraf çekimi olacaksa ve unutulmaz anları fotoğraflamak istiyorsanız trend olan kıyafetler yerine içerisinde tarzınızı yansıtan size ait çizgiler bulunduran kıyafetler tercih etmenizde fayda var.  Ayrıca vücut hatlarınıza oturan sizi olduğunuzdan şişman ya da orantısız gösterecek kıyafetlerden kaçınmanız da fayda var.

1 Comment

  1. Aygül Hayal

    04/10/2017 at 16:05

    Fotojenik insanlara çok özeniyorum bana da çok güzel çıkıyorsun diyorlar ama nedense ben fotoğraflarda kendimi pek beğenemiyorum 🙂 Şu önerileri uygulamaya çalışacağım, sevgiler!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir