Fondöten kullanırken dikkat edilecek 5 nokta

fondoten-2
Pek çok kadının vazgeçilmez makyaj parçası olan fondöten, yüzdeki renk farklılıklarını eşitlemek, kusurları gizlemek veya yüze canlılık katmak için en etkili formüllerden biri. Son zamanlarda BB krem her ne kadar onun yerine göz dikse de kadınlar için fondötenin ayrı bir yeri var.

Eğer iyi bir fondötene ihtiyacınız varsa ve nasıl bir şey alacağınıza emin değilseniz veya ilk defa fondöten alacaksanız önerilerimize kulak verin.

1.Fondöten seçiminde en önemli nokta cildinize uygun bir ürün olmasıdır. Kuru bir cildiniz varsa aydınlatıcı özelliğe sahip yağ bazlı fondötenleri tercih etmelisiniz. Nemlendirici özelliği yoğun olan Loreal Lumi Magique Fondöten ve Dermologica cover tint Spf 20 kuru ciltler için ideal bir seçim olabilir.

Sivilceye meyilli, yağlı bir cildiniz varsa Clinique’in Anti-Blemish fondötenini kullanabilirsiniz. Clinique’in bu ürünü içeriğindeki salisik asit ile sivilcelere iyi gelirken, cildin yağ dengesini sağlayarak yeni sivilcelerin oluşumunu da engelliyor.

2.Fondöten alırken yapılan en büyük yanlışlardan biri de fondöteni bilekte veya elin üzerinde denemek. El veya bilek rengimiz yüz rengimizle aynı değildir. Bu sebeple fondöteni çene kemiğinde veya yanakta uygulayıp farklı ışıklarda nasıl göründüğüne bakarak karar vermek en doğrusu olacaktır.

3.Fondöten ile etkili bir sonuç elde etmek istiyorsanız pürüzsüz bir cilde uygulamaya özen gösterin. Fondöteni yüzünüze nemlendiricinizi ya da makyaj bazınızı sürdükten sonra uygulayın. Makyaj bazını özel günlerde veya uzun süreli kalıcılık istediğiniz zamanlarda kullanmanızda fayda var. Silikon içeren bazlar gün boyunca gözeneklerin tıkanmasına neden olacaktır. Bunun için bazı gerektiğinde kullanmanızı öneririz.

4.Eğer özel bir davete katılacaksanız veya önemli bir randevunuz varsa kusursuz bir ten makyajı için yüzünüzü hazırlamanız gerekebilir. Bir gece evvelden yapacağınız peeling, size pürüzsüz bir baz oluşturacaktır. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen pullanmayı peeling ile en aza indirebilirsiniz.

5. Fondöten kullanıcısıysanız en dikkat etmeniz gereken konu cilt temizliği. Gün boyunca yüzde kalan fondöten gözenekleri tıkayacağından gün sonunda cildi iyice temizleyip arındırmanız gerek. Cildinizi doğru ve etkili bir şekilde temizlediğiniz takdirde fondöteni rahatça kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir