Düzenli kahve içmenin 7 faydası

kahve

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır derler. Bu nedenle her gelen misafirimizi kahve ile ağırlarız. Sadece bu kadar mı? Elbette değil. Misafirin dışında kendimizi de ödüllendirmenin en güzel yanlarından birisidir kahve. Yoğun temponun içerisinde küçük kaçamaklarla yapılan kahve keyfi hem psikolojik hem de tüm metabolizmamızı etkileyen faydalı bir adımdır. Her ortamda elimizden düşmeyen kahve bardakları kahveye olan düşkünlüğümüzün göstergesidir. Peki, her gün düzenli kahve içmenin bize ne türlü faydaları vardır. Vermiş olduğu keyif ve hazzın dışında vücudumuza nasıl etkileri vardır.

kahve-1

İşte size kahve içmenin 7 faydası;

  • Düzenli kahve içmek kolesterolünüzü düşürüyor. Aslında kahvenin kolesterolü olumsuz etkilediği söylenir. Ancak bu söylentiden ibarettir. Çünkü konsantre kahvelerden ziyade kahve çekirdeğinden yapılan kahveler tüm bu söylentilerin aksine kötü kolesterolü düşürüyor. Ve kolesterol hastaları için özellikle tavsiye ediliyor.
  • Düzenli kahve içmek safra taşlarını yok ediyor. Bunun ispatı ise günde dört bardak kahve içen erkeklerin içmeyenlere nazaran yüzde 25 daha fazla safra taşı sıkıntısı yaşadığı bilimsel olarak açıklanmış.
  • Düzenli kahve tüketimi parkinsonu önlüyor. Her gün düzenli olarak bir bardak kahve tüketen erkeklerde Parkinson hastalığına yakalanma riski yüzde 40’a varan oranlarda azalıyor.
  • Düzenli tüketilen kahve kanserin en baş düşmanlarından birisi. Kahve antioksidan açısından en değerli maddelerden birisi. Özellikle göğüs ve pankreas kanserlerinin en baş düşmanı olan kahvenin bu faydası pek bilinmiyor.
  • Düzenli kahve tüketimi cilde çok iyi geliyor. Cilde yapılan maskelerin birçoğunda da kullanılan kahve tüketildiğinde ise güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanseri riskini azaltıyor. Ölçülü bir şekilde kahve tüketimi kanserojen etkileri yok ediyor.
  • İnsan vücudu her türlü ağrıyla karşılaşıyor. Bunun en kolay yolu ise her zaman ağrı kesici ilaçlar oluyor. Ancak sıklıkla yaşanan ağrılar ve yoğunlukla tüketilen ağrı kesiciler böbrekleri olumsuz etkiliyor. Ağrı kesini yerine her gün düzenli çekirdek kahve tüketmek baş ağrılarınız için bire bir.
  • Düzenli kahve tüketimi sirozu engellemeye yardımcı oluyor. Kahve tüketen erkeklerde karaciğer sorunlarına daha az rastlandığı biliniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir