Doğal Peeling Tarifleri

cilt-guzellik

Gün içerisinde el ve ayaklarımız kirden, tozdan ve dış etkenlerden ötürü nasıl kirleniyorsa yüzümüz de aynı şekilde etkileniyordur. Dışardan gelen kir, toz ve benzeri etmenler cilt üzerinde doku oluşturarak gözenekleri tıkamakta ve cildimizde sivilce oluşumunu arttırıp kırışıklıklara davetiye çıkarmaktadır. Cildimizde oluşan bu sorunları tedavi etmenin en iyi yolu ise peelingten geçer. Peeling cildi iyice arındırarak ciltteki kötü dokuyu yok eder ve cildinizi daha temiz ve canlı bir görünüme kavuşturur. Piyasada pek çok peeling ürünü bulunur. Ancak çeşitli kimyasallar içerdiklerinden onlara karşı hep bir adım geride dururuz. Kimyasal içeren kozmetik ürünler yerine doğal ürünlerle peeling yapmak her zaman daha doğru bir seçimdir.

Doğal peeling deyince akla ilk olarak meyveler gelir. Elma, doğal peeling maskelerinin bir numaralı malzemesidir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz limon ve portakal sizin için ideal bir temizleyici olacaktır. Limon içerdiği asitler sayesinde iyi bir peeling görevi üstlenebilir. Hemen her evyeyi peeling amaçlı kullanmanız mümkün. Armut, çilek ve şeftali gibi meyveler evde peeling maskesi hazırlamak için uygun malzemeler arasında sayılabilir. Doğal peelingi evde hazırlamak inanın çok kolay. Bunun için olmazsa olmazlardan biri şekerdir.

Şimdi sizlerle birkaç peeling tarifi paylaşalım;

Bir tatlı kaşığı şekeri eşit miktarda zeytinyağı ile karıştırın ve cildinize yuvarlak hareketlerle uygulayın. Beş dakika kadar bu işlemi sürdürüp ardından cildinizi ılık suyla yıkayın. Yıkadıktan sonra gül suyu ile silmenizi öneririz. Son olarak nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın.

Cildinizin kirlerden arınıp aynı zamanda sıkılaşmasını istiyorsanız yulaf ezmesini deneyin. Biraz süt ile yulaf ezmesini karıştırıp cildinize hafifçe sürebilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulamalısınız.

Cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmak için etkili bir doğal peeling tarifimiz var. Bunun için ihtiyacınız olanlar; zeytinyağı, şeker ve süt. İki çay kaşığı şekere, birer çay kaşığı zeytinyağı ve süt ekleyerek karıştırın ve maske haline getirin. Ardından bu karışımı yaklaşık beş dakika masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada birkaç kez yaptığınızda siyah noktalarınız yok olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir