Dikkat çekici gece makyajı için 12 püf noktası

gece-makyaji-1

Gideceğiniz bir davette, katılacağınız özel bir gecede giydiğiniz kıyafet kadar yapacağınız makyaj ile de dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Makyajınızı doğru yaptığınızda gittiğiniz her yerde etki bırakır, kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Makyajınızın cilt renginizle, saç renginizle ve giyeceğiniz kıyafet ile uyumlu olması da iyi bir etki bırakmak açısından oldukça önemli.

gece-makyaji

Bu etkiyi yaratacak gece makyajını nasıl yapılacağını merak ettiyseniz, doğru makyajı yapabilmeniz için sizlere öneriler sunmak istiyoruz.

 1. Işığın düz şekilde ve karşınızdan gelmesini sağlayacağınız bir ortamda makyajınızı yapın. Gece makyajı yaptığınız yerin ışığı önemlidir.
 2. Yüz makyajı yapmadan önce cildinizi iyice temizleyin. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirin. Fondöten sürmeden önce en az 15 dakika yüzün nemlendiriciyi emmesi için bekleyin.
 3. Göz ve yüz bazı uygulamak makyajın ömrünü uzatır, daha kalıcı olmasını sağlar bu nedenle göz ve yüz bazınızı uygulayın.
 4. Cilt tipinize uygun fondöteni fondöten fırçası ile yüzünüze iyice dağıtarak sürün ve aşağı boyun kısmına kadar iyice yayın. Boyun bölgesi açık bir kıyafet giyecekseniz yüzünüze uygulayacağınız fondöteni boyun bölgenize de uygulayarak iki alan arasında oluşabilecek ton farkını giderin. Yağlı bir cilde sahip iseniz gideceğiniz ortamdaki ışıkların etkisi ile yüzünüzün parlamasını önlemek için mutlaka mat özelliği olan fondöten kullanın.
 5. Ten renginize uygun bir kapatıcıyı gözaltına, burun kenarlarına, burun üstüne sürün ve dudak kenarlarına fırça yardımıyla dağıtın.
 6. Transparan bir pudra cildinizdeki tüm yağı ve parlamayı alır, mat ve düzgün bir görünüm sağlar. T bölgesinin parlamasını gidermek için ince bir tabaka halinde pudra uygulayın.
 7. Koyu bir göz makyajı yapılacak ise allığı çok koyu uygulamamakta fayda var. Bu yüzden ten renginize uygun olan bir allığı hafif olarak yüzünüze uygulayın.
 8. Renkleri düzgünce dağıtabilmek için kaş jeli ile kaşlarınızı tarayın. Kaş kalemi ile kaşlarınızın içini doldurun ve fırça ile dağıtın.
 9. Yeşil gözlüler mürdüm, mavi gözlüler çivit mavisi, kahve-siyah gözlüler füme tonlarında koyu far tercih edebilir. Doğal bir göz makyajı istiyorsanız açık kahverengi veya pembe tonlarında far uygulayabilirsiniz. Kaş altınıza krem tonlarında bir far ile aydınlatma yapın.
 10. Kirpik diplerinizi eye-liner uygulayın. Gözleriniz küçükse gözlerinizi daha iri ve aydınlık göstermek için beyaz, gri, nude gibi açık renk kalemleri göz içine sürebilirsiniz. Büyük gözleriniz varsa siyah renk göz kalemleri tercih edebilirsiniz. Buğulu bakışlara sahip olmak istiyorsanız siyah göz kalemini gözlerinizin içine ve dışına sürüp dağıtın.
 11. Rimel uygulamadan önce kirpiklerinizi kirpik kıvırıcınızla kıvırın. Rimeli önce kirpik uçlarına uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından ikinci katı sürerken kirpik diplerinden başlayarak uygulama yapın. Kirpiklerinizi uzun ve gür gösteren rimelleri tercih edin.
 12. Rujunuzla uyumlu bir dudak kalemini dudaklarınızın kenarına taşırmadan uygulayın. Sonra rujunuzu sürün ve dudak kaleminizle dudaklarınızı tekrar çerçeveleyin. Giyeceğiniz kıyafete uygun farklı ruj renkleri tercih edebilirsiniz. Özel gecelerde genelde kırmızının koyu ve çekici tonları kullanılır. Dudağınızda koyu renk bir ruj kullanıyorsanız gözlerinizi çok doğal tutmalısınız. Göz makyajınız çok yoğunsa dudaklarınızda nude renkler seçmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir