Çocuğunuzun okul kaygılarını azaltmanın yolları

Çoğunlukla her çocuk ufak veya büyük ölçekte çeşitli okul kaygıları yaşar. Çocuklar kendilerini güvende hissettikleri ortamlardan çıkmak veya ayrılmak pek istemezler. 

cocuklarda_okul_kaygisi

Yanlarında ebeveynleri olduğu zaman farklı yerlere gitmek onlara hoş gelir, bu konuda istekli olurlar ancak eğer tek başlarına bir yere gidecekler ve orada uzun bir süre geçireceklerse buna kimi zaman sıcak bakmayabilirler. Yaşı kaç olursa olsun herkes kendisini güvende hissettiği ortamda kalmak ister.

Yaz tatilinin bitmesi zaten herkeste rehavet oluşturan bir durumdur. Özellikle rahatlığa ve eğlenceye alışan çocuklar için bu durum okulun açılma zamanının yaklaşması ile daha da fazlalaşır.  Bu rehavete bir de okul kaygısı eklenince can çocuğunuzun psikolojisinde yaşadığı kaygının etkisi ile sıkıcı durumlar oluşabilir. İlk defa okula başlayan çocukların yanı sıra yaşı henüz küçük çocukların her okul açılış döneminde bu tarz bir kaygı yaşaması oldukça sık görülür. Okula başlansa bile bir süre, uyum konusunda sıkıntılarla karşılaşmak muhtemeldir.

Anne ve babalara ebeveyn olarak düşen en önemli görevlerden biri, çocukların okul kaygısını çeşitli yollarla azaltmaktır. Yaşanan sıkıntılardan çocuğunuzun en hafif şekilde etkilenmesi için izleyebileceğiniz yöntemler var. Bu anlamda alınabilecek önlemleri ve çocuğunuzun okul kaygılarını azaltmanın yollarını sizler için hazırladık.

Okul kaygısıyla başa çıkmak için alınabilecek önlemler

 

1) Okul alışverişinizi çocuğunuzla birlikte yapın

Çocuğunuzun okul kaygılarını azaltmanın yollarından ilki; okul alışverişinin çocuğunuzla birlikte yapılmasıdır. Bu durum, aldığı okul eşyaları onu okula gitmek için heyecanlandırabilir. Okulunda giyeceği kıyafetlerini ve ayakkabılarını birlikte seçmenin yanı sıra kullanacağı defterleri ve kitapları da birlikte seçin. Böylece okula başlamak için daha çok heveslenecek ve okul kaygısını azaltabilecektir.

2) Okul alışverişi sonrası sürecini birlikte tamamlayın

Okul alışverişi sonrası süreçlerinden olan kitap ve defter kaplamayı, çocuğunuzla birlikte güle, oynaya gerçekleştirin. Her yaştan çocuğun bu konuda yapabileceği bir şeyler vardır.

3) Okul açılmadan önce sınıf arkadaşlarından birkaçıyla buluşma ayarlamaya çalışın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi herkes kendisini güvende tutan ve iyi hissettiği ortamlarda olmak ister. Özellikle de çocuklar. İlk defa okula başlayan çocuklar için ya da okul değiştirenler için bilmedikleri ve tanımadıkları bir ortam onlara çekici gelmeyebilir, hatta ürkütebilir. Tatilde geçirilen rahat günlerden sonra okul havasına girmek itemiyor olabilir. Bu güvensizliği ve isteksizliği kırmak için ebeveyn olarak, okul arkadaşlarından bir veya birkaçı ile bir buluşma ayarlayabilirsiniz. Özellikle de aynı okula devam edecek ve yakın olduğu arkadaşları varsa bu buluşma çocuğunuzu onlarla yeniden okulda olması için heveslendirebilir. Bu buluşmayı dışarıda çocukların keyif alacağı bir ortamda gerçekleştirebileceğiniz gibi evinize davet etme imkanınız varsa evinizde de onları ağırlayabilirsiniz. Bu şekilde gerçekleşen bir buluşmada çocuklar mutlaka kendi aralarında okulları ile ilgili de konuşacaklardır.

4) Okul Hakkında Bilgi Verin

Abartmaksızın, çocuğunuza okul hakkında bilgiler vermeniz gayet yerinde bir davranış olacaktır. Örneğin ona okuluna başlayacak ise orada birçok arkadaşının olacağını, eğleneceğini ve yeni pek çok şey öğreneceğini söyleyerek başlayabilirsiniz. Ya da çocuğunuz daha büyük ise aynı şekilde okula gitmenin ona katacağı faydaları anlatabilirsiniz. Bu konuda önemli olan, onlara okul hakkında olumlu bilgilerin altlarının çizilerek aktarılmasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir