Bebeğinizin bağışıklığını arttırmak için 5 tüyo

anne-sutuDokuz ay karnınızda taşırsınız, çok zorlu günlerden geçersiniz ve sonunda minicik bebeğiniz dünyaya gelir. Onu dış dünyadan korumak ve kollamak istersiniz. O kadar minik, o kadar çaresizdir ki, tek koruyucusu sizsinizdir. Bunu bildiğiniz için de onu gözünüzden bile sakınırsınız. Aman başına bir şey gelmesin, aman üşümesin, aman hastalanmasın diye etrafında dört dönersiniz. Ancak bu korumalık görevini son derece bilinçli yapmalısınız. Dışarıdan gelecek kötülüklere karşı fiziksel olarak koruyabilirsiniz belki ama birde onu içeriden korumanız gerekecektir. Bunun tek yolu ise elbette minik bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlü tutmak olacaktır. Güçlü bir bünyeye sahip olmasını sağlamak onu korumanın en güzel yanlarındadır. Peki, ama bebeğinizin bağışıklığını arttırmak için neler yapabilirsiniz? İşte size 5 tüyo;

  • Elbette güçlü bir bağışıklık sisteminin ilk ve en önemli şartı anne sütüdür. Uzun süre anne sütü ile beslenen her bebek güçlü ve sağlıklı olur. Yaşı kaç olursa olsun bebeğiniz anne sütünü aldığı sürece bunu kesmeyin. 6 aydan sonra günlük en az 500 ml anne sütü ile beslenmesine devam edin.
  • Eğer anne sütünüz yetersiz geliyorsa ve ek gıdalara geçtiyseniz güçlü bir bağışıklık sistemi için bu beslenme de son derece önemlidir. Bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin, mineral, demir ve çinkoyu besinler yardımı ile ona vermelisiniz. Ancak bu besinleri seçerken bunların doğal olmasına özen gösterin.
  • Uykunun bebekler için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Huzurlu ve sağlıklı uyku onların gelişimine her önlü destek sağlamaktadır. Bağışıklık sistemlerinin gelişmesi ve kuvvetli olabilmesi için de bebeğinizin düzenli uyumasını sağlayın. Uykusunu yeterince almış bebekler huzurlu olur ve bu onların bağışıklık sistemini direkt olarak etkiler.
  • D vitamini bebeklerin bağışıklık sistemi için gerekli takviyelerden bir diğeridir. Anne sütü dahi alsa belirli ölçülerde D vitamini her bebeğin ihtiyacıdır. Özellikle güneş ışığından alınan D vitamini güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir.
  • Bebeğinizi büyütürken onun ve çevresindeki her şeyin hijyenine özen gösterin. Bebekler ilk dönemlerde hijyen açısından oldukça hassas olurlar, bu konuda göstereceğiniz hassasiyet onları güçlü ve sağlıklı yapacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir