Badem ezmesinin 5 faydası

badem-ezmesi-1Çok eski dönemlerden bu yana pek çok rahatsızlık için kullanılan ve bin derde derman olarak bilinen badem ezmesinin 5 faydası sayesinde daha sağlıklı kişiler haline gelebilmeniz mümkündür. Özellikle Edirne’de herkesin bildiği ve tükettiği badem ezmesini bebeğine mama olarak veren ebeveynler olduğunu da görebilmek mümkündür. Bebeklerin rahatlıkla yiyebileceği bu besin oldukça şifalı olması ile meşhur olmuştur. Eğer bebeğiniz varsa ya da yakın çevrenizde bebeği olanlar varsa badem ezmesini denemeniz ve denetmeniz yararınıza olacaktır.

Evde de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir besin olan badem ezmesi için 500 gram iç badem, 1 bardak su, 1 su bardağı toz şeker ve 1 çay kaşığı limon suyu kullanmanız yeterli olacaktır. Önce su ve şekerle ocakta şerbet kıvamında bir karışım elde edilir. Sonra limon suyu eklenip 5 dakika daha karıştırmaya devam edilir. Bademler de kaynar suda kaynatılır ve sonra bademlerin kabukları soyulur. Şerbet biraz dinlenip soğurken bademler de blendırdan geçirilir. Blendırdan geçirilen bademlere şerbet eklenir ve hamur kıvamına gelene kadar karıştırılır. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak dolaba kaldırıldıktan sonra badem ezmesi şeklinde servis edilerek yenebilir.

Evinizde hiç yorulmadan rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu ezme sayesinde daha dirençli bir vücuda sahip olmanız ve özellikle kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarının başında yer alan grip gibi rahatsızlıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Hem bebekleriniz için hem de sizin için faydalı olan badem ezmesi;

  • Yorgunluk
  • Stres
  • Bitkinlik
  • Halsizlik
  • Anemi

gibi rahatsızlıklara karşı da iyi gelmektedir. Bu sebeple düzenli olarak tüketilmesinin faydasını görebilirsiniz. Badem ezmesinin 5 faydası sayesinde daha dirençli bir vücuda kavuşmanız mümkün olacağından dolayı yoğun iş temponuzda bitkin düşmemek ve daha enerji dolu olmak için badem ezmesi tüketmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede kolay hastalanıp yatağa düşmekten korunmanız ve daha enerjik bir yapıya sahip olarak günlük hayatınızı daha rahat bir şekilde sürdürmeniz mümkün olacaktır. Hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal bir yiyecek olması ve evde rahatlıkla hazırlayabilmeniz mümkün olduğu için bebeklerinize de rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir