Aşk acısını geçirmeye yarayacak 13 yöntem

ask-acisi

İlişkisinde hayal kırıklığı yaşayan, terk edilen, sevgilisini başkasına kaptıran, aldatılan, sevdiğinden ayrılma süreci yaşayan ya da aşkına karşılık bulamayan her kadın aşk acısı çeker. Kimisi bu acıyı uzun aylar boyunca atlatamaz kimisi de daha çabuk toparlanıp hayatına devam eder. Elbette her insanın aşk acısına gösterdiği tepki ve bunun süresi farklılık gösterir. Hatta biten ilişki hayatın tüm odak noktası haline gelir. Biten ilişkiler ya da platonik aşklara cevap alınamaması sonrası çok acı çekilse de gün gelip bu anların zamanla aklınıza bile gelmeyeceğine ya da gelse de ben boş yere neler yapmışım, kendimi yıpratmışım diyeceğinize emin olun.

unnamed

Peki, aşk acısını daha çabuk ve kolay kabullenebilmek ve atlatabilmek için yapılacaklar neler? İşte size 13 yöntem.

 1. İlk kural; her ne kadar zor olsa da onu çeşitli bahaneler bularak onu aramayın. Diyelim ki duramadınız ve aradınız açmadı, mesaj gönderdiniz cevap vermedi ya da telefonu açtıysa da hiç beklemediğiniz tepkiler aldınız. Bu sizi daha çok üzecektir. Telefonun başında arar mı, bir mesaj gelir mi diye beklemeyin. Bu bekleyişler sinirlerinizi daha çok yıpratır. Bir erkek arayacaksa, pişman olduysa ya da sizi özlediyse bir yolunu bulur zaten size ulaşır.
 2. Evet, merak içinde olan ya da kıskanç bir kadın için bunu yapmak oldukça zor fakat eski erkek arkadaşınızı ya da sevgili olmayı ret etmiş bir erkeği çılgınca sosyal medyada takip etmekten kendinizi uzak tutun. Göreceğiniz şeyler sizi daha çok çılgına çevirmekle kalmaz, göstereceğiniz tepkilerin hem kendinize olan saygınıza zararı olur hem de o erkeğin sizden daha fazla soğumasına sebep verir.
 3. Onun arkadaşlarına ulaşarak ondan haber almaya çalışmayın ya da aranızı yapmalarını istemeyin.
 4. Sigara ve alkol tüketim maalesef ayrılık zamanlarında artar. Alkol kullanımı kişiyi cesaretlendirir ve daha sonra pişman olacağı davranışlara iter. Gecenin bir yarısı sizden uzak durmaya çalışan bir erkeği arayıp rahatsız etmek ya da telefonu açarsa yalvarmak, sayıp sövmek veya kapısının önünde çaresizce beklerken kendinizi bulmak istemiyorsanız alkol kullanmayın, kullansanız da pişman olacağınız yanlış işler yapmamak için kendinize engel olun.
 5. Kendinizi sizi oyalayacak bir hobiye ya da spora verin. Böylelikle kafanızdaki kaygıları, olumsuz düşünceleri de uzaklaştırmış olursunuz.
 6. Ayrılığı ya da aşkta yaşanan hayal kırıklığının hemen ardından kendini başka bir ilişki ile avutmaya çalışmak sizin daha kötü hissetmenize ve karşınızdakini de incitmenize sebep olabilir. Biten ya da başlayamayan bir ilişkiyle ilgili tüm acıyı sonuna kadar yaşayıp, tüm etkilerini atlattığınıza emin olmadan ve yeni bir ilişkiye kendinizi hazır hissetmeden ilişkiye girmeyin.
 7. Kendiniz için hedefler koyun. Planlarınızı hiçbir şeyin engellemesine izin vermeyin. Hedeflerinize yoğunlaşmak hem sizi rahatlatır hem de öz güveninizi arttırır.
 8. Kendinizi asla bırakmayın. Giyiminize, bakımınıza, saçınıza, makyajınıza özen gösterin. Evet, acı çekiyorsunuz ama kendinizi şımartarak bu acıyı hafifletebilirsiniz. Rahatlatıcı bir masaja, cilt bakımına gidebilir kendinizi bu yolla rahatlatabilirsiniz.masaj
 9. Eski sevgilinize ait hiçbir şeyi saklamayın. Baktıkça onu hatırlatıp sizi üzmekten başka bir şeye yaramaz. Tabi eşyalarını ya da size verdiği hediyeleri vereyim bahanesi ile de onunla görüşmeye çalışmayın.
 10. Ayrılıktan sonra, ayrılıktan etkilenmemiş gibi görünmek ya da kıskandırmak için her gece dışarı çıkıp, eğleniyormuş gibi yapmak her ne kadar kafanızı dağıtacağınızı düşündürse de sizi daha çok hırpalayabilir. Hele ki her gittiğiniz yerde onu aklınızdan çıkaramayıp geceyi kendinize zehir ediyorsanız. Yalnız kalıp eve kapanmayın ama sosyalleşmenin de sınırını doğru belirleyin.
 11. Ayrılık sürecinde en çok görülen davranışlardan biri yanlış beslenmek, fazla yemek ya da yemekten kesilmektir. Bu durum sağlığınız ve formunuzu bozmakla kalmaz, sinir sisteminizi de zayıflatır.
 12. Kendinizi günlerce eve kapatarak yalnız kalmayın. Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirin.
 13. Kendini çılgınca alışverişe vermeyin. Depresyonda olunan bir dönemde hem yanlış alışveriş yapmanıza hem de bütçenizi toparlayamayacağınız şekilde yormanıza sebep olur.

Yeşim Buyurgan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir