Akülü Arabalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocukların yoğun ilgi gösterdiği akülü arabalar, eğlenceli olduğu kadar eğitici ve geliştirici özelliği olan oyuncaklardan biri.cocuklar_icin_akulu_araba

Çocukların kendi başına kullandığı bu oyuncak onların yön duygusunu ve direksiyon hakimiyetini geliştirdiği gibi keyifli vakit geçirmelerine de olanak sağlıyor.

Özellikle erkek çocukların sahip olmak istediği akülü arabaların, kız çocuklara yönelik de pek çok modeli bulunuyor. Tek kişilik, iki kişilik, renkli, uzaktan kumandalı ve vitesli olmak üzere farklı çeşitlerde bulunan akülü arabalara piyasada rastlamak mümkün.

Çocuğunuza akülü araba almayı düşünüyorsanız, onlar hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Sizler için bu noktaları bir araya getirdik.

  • Çocuğunuz ısrarla bir akülü arabası olsun isteyebilir. Ancak sadece çocuğunuz istedi diye akülü araba almanız doğru olmaz. Çünkü çocuğunuzun akülü araba kullanabilmesi için belli bir yaşın üstünde olması gereklidir. Uzmanlar akülü araba kullanma yaşını 3 yaş ve üzeri olarak belirlemiştir. Motorlu bir araç kullanmak için çocuğunuzun yeterli bir bilinç düzeyine sahip olması oldukça önemli.
  • Çocuğunuza alacağınız akülü arabanın yaşına, boyuna ve kilosuna uygun olmasına özen gösterin. Genelde akülü araba modellerinin özelliklerinde hangi ürünün, hangi yaşa uygun olduğu yazıyor. Seçiminizi doğru yaparsanız, sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.
  • Akülü arabaların birçok çeşidi bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise uzaktan kumandalı modeller. Çocuklarınızın akülü araba ile güvenli bir gezinti yapabilmeleri için tercihinizi bu modellerden yana yapabilirsiniz. Böylece siz de çocuğunuzu daha kolay kontrol edebilme imkanı bulursunuz. Güvenli bir sürüş deneyimi için emniyet kemerli akülü araba modelleri de tercih edilebilir.emniyet_kemerli_akulu_araba
  • Alacağınız akülü araba çocuğunuzun sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek bir malzemeden üretilmiş olmalı. Ayrıca çocuğunuzun bir yerine batabilecek keskin veya sivri kenarlar içermemeli.
  • Akülü arabalar farklı ağırlıklarda olabiliyor. Çocuğunuzun rahat kullanabileceği bir araba almak istiyorsanız, hafif modellere yönelin. Böylece hem çocuğunuz arabayı kullanırken zorluk çekmez, hem de sizin için taşıması daha kolay olur.
  • Akünün bulunduğu yerin kapağının sıkıca kapalı olduğunda emin olun. Gerekirse vida yardımıyla iyice kapatın.
  • Akülü arabalarda, akü bakımından daha uzun ömürlü modeller daha avantajlı oluyor. Aküsü dayanıklı modeller iki hafta kadar şarj edilmeden kullanılabiliyor. Bu sayede arabayı iki günde bir şarj etmek durumunda kalmıyorsunuz.
  • Bu tür oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de garantisi olup olmadığı. Akülü arabalar kolay bozulabileceğinden garantili ürünlere yönelmekte fayda var.

Çocuğunuzun akülü araba ile kaza yapmasını önleyin

Çocuğunuzun akülü araba kullanırken olası risklerle karşılaşmaması için birtakım önlemler almanızda fayda var. Bu anlamda uzaktan kumandalı modeller işinize oldukça yarayabilir. Bu tip modellerde uzaktan kumanda yardımıyla çocuğunuza fark ettirmeden gideceği yönü değiştirebilir, çocuğunuzun kaza yapma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz.

Çocuğunuz akülü araç kullanırken hareket halinde olacağından güvenliğini sağlamanız önemli. Bunun için aracı kullanmaya başlamadan önce mutlaka emniyet kemerini takın. Aracı kullanır haldeyken dışarıda yaşanan bir olayın ilgisini çekmesi nedeniyle çocuğunuz araçtan kalkmayı deneyebilir. Bu durumda emniyet kemerinin takılı olması olası tehlikelerin oluşmasını önler.

Çocuğunuz arabayı sürerken gözünüz üzerinde olsun. Arabayı iyi kullandığını düşünerek kontrolü elden bırakmayın. Ne de olsa her an, her şey olabilir.

Akülü araba modelleri için, geniş ve kapsamlı seçenekler internette yer alıyor. Bu noktada oyuncak firmalarının web sitelerine bakabileceğiniz gibi, e-ticaret platformlarına göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir